K asi 250 lidem, kteří se tam sešli, hovořil o tom, že když se člověk ocitne na Hradě, má pocit, že by se tam měl zavřít a obklopit jen lidmi, kteří mu pochlebují a tvrdí, jak je geniální.

„Já se ale na hradě zavírat nechci, naopak, chci vyjíždět co nejvíce mezi lidi," uvedl setkání s tím, že nechce dlouze řečnit. „Přijel jsem hlavně poslouchat, ne řečnit," dodal.

První se s dotazem osmělila Miroslava Zemanová, která se jakožto milovnice knih ptala, jaký je prezidentův názor na snížení DPH na knihy, které je v Česku poměrně vysoké.

Prezident odpověděl, že s výší DPH je spokojen, protože kromě knih kvalitních se dostává na trh i „škvár" třeba v podobě pornografických knih, a ty by on takto podporovat nechtěl. Uvítal by ale vyšší dotace na obecní knihovny.

Na řadu se ale dostaly i odlehčenější dotazy. „Jak se žije na Hradě a jaké je to být prezidentem?" ozývalo se z řad dětí, které se před prezidentem nestyděly a mikrofon jen nerady pustily z ruky. I tyto netradiční dotazy Zeman zvládl.

Drobný dárek si pro prezidenta připravil Jaroslav Červenka. Přinesl několik fotek z místního kostela sv. Archanděla Michaela a nabídl prezidentovi, že kdyby měl víc času, zahrál by mu na varhany.

Dotaz na možnost podpory zemědělců prezident odpověděl tak, že za prvé bylo chybou roztříštění velkých zemědělských podniků, za druhé je podle něj třeba zavést dotace na dobytčí jednotku a za třetí by podpořil bioplynky, ale ty krmené kejdou, ne kukuřicí.

Tereza Konířová