Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček o tom jedná 
s ministrem školství Marcelem Chládkem (oba ČSSD). Rodiče podle Němečka často nemají na preventivní prohlídky svých dětí čas. Legislativa by se mohla změnit ještě letos, termín znovuzavedení prohlídek však zatím není možné odhadnout.

S návrhem ministerstva souhlasí i ředitel pelhřimovské Základní školy Komenského Martin Skořepa. „Určitě bych to uvítal. Preventivní prohlídky na školách, to byla jedna z věcí, která fungovala a měla nějaký význam. Dětem se zkontrolova-ly zuby, oči, naočkovaly se 
a všechno bylo v pořádku,"
řekl Skořepa, který dodal, že rodiče nemají na běhání po doktorech čas.

Podle něj během čtyřiadvaceti let, co na škole učí, preventivní prohlídky zavedeny nebyly. Pro studenty prý pouze pořádají přednášky ohledně zdraví a hygieny.

Speciální místnost

„Určitě si dokážu představit, jak by to vypadalo v praxi. Když jsem totiž já jako dítě chodil do školy, tak jsme tyto prohlídky také absolvovali 
a probíhalo to tak, že když se očkovaly holky, tak šli kluci na chodbu, a naopak. Dnes bychom na to nejspíš vymezili nějakou speciální místnost," ukončil Skořepa.

Podobný názor na věc má 
i Luděk Charouzek, ředitel Základní školy Na Pražské 
v Pelhřimově. „Souhlasím 
s tím a myslím si, že by to nebylo špatné. Po dobu, kdy preventivní prohlídky na školách fungovaly, byla jistota, že jsou děti prohlédnuté, ale takto ji rozhodně nemáme," pravil ředitel. Před více než patnácti lety byly na této škole zavedeny stomatologické prohlídky.

„Pokud se lékař potřeboval po prohlídce dítěti věnovat ješ-tě individuálně, pozval si ho pak společně s jeho rodiči," vysvětlil Charouzek.
Václav Strnad, ředitel ZŠ Hálkova v Humpolci, s návr-hem zavést preventivní prohlídky do škol nesouhlasí. „Na škole k tomu nejsou podmínky a myslím si, že takovéto věci by měly být věcí rodičů nebo zákonných zástupců, a zařizovat by je měli oni," vysvětlil svůj názor na věc Strnad.

Podle ředitele Strnada měli dříve na škole ordinaci zubního lékaře a děti do ní dochá-
zely na prohlídky. „Teď je ta místnost prázdná a bylo by celkem finančně náročné ji znovu vybavit," přemítal Strnad a řekl, že během jeho dětství žáky 
ve škole pravidelně očkovali. „Dokážu si představit, že by to tak bylo i teď a myslím si, že škola by to zajistila, ale muselo by to být nějak uzákoněno a legislativně uchopeno, což není," dokončil Strnad.

Denisa Šimanová