Nejprve před startem a poté po dojezdu do cíle Mezinárodní rallye historických motocyklů, která se koná pod názvem „Pacovský okruh".

Motorky vyrobené od roku 1907 najely v okolí Pacova třicet a půl kilometru. „Dříve trať měřila šedesát kilometrů, ale to nyní nejde vzhledem ke stáří strojů, proto jsme zvolili kratší trať. Jezdci vyjeli z Pacova směrem na Hrádek u Pacova, Velkou Chyšku, Vyklantice, Buřenice, Hořepník, Samšín, Roučkovice a vrátí se zpět do Pacova," popsal pro Deník trať předseda Automotoklubu Pacov Zdeněk Jirků.

Ten si zároveň pochvaloval letošní účast. „Ono u historických motocyklů je to tak, že závodník musí někdy brát motocykl podle počasí a občas se stane, že mu motocykl vzhledem ke svému věku řekne ne, takže nikdy nevíme, kolik závodníků z těch přihlášených přijede. Jezdci k nám už tradičně míří z celé republiky. Pro nás je však potěšitelné, že posledních pět let přibývá závodníků z Pelhřimovska a Kraje Vysočina, protože v minulosti od nás nikdo nejezdil," řekl předseda.

Dobové oblečení

Účastníci, kteří byli ve většině případů oděni do dobového oblečení, tak měli v sobotu jedinečnou možnost představit svůj historický motocykl a změřit své síly v závodě, který se pravděpodobně jako jediný jezdí v České republice podle pravidel Mezinárodní šestidenní soutěže.

„Jsem z Tábora a jezdím do Pacova pravidelně. Motorky jsou všechny pěkné a hlavně pořadatelé mají závod pěkně připravený," řekl při prohlížení historických motocyklů Miroslav Veselý z Tábora.

Nechyběly unikátní řemenové motocykly

Ten měl, stejně jako ostatní návštěvníci, možnost zhlédnout celou řadu historicky cenných motocyklů.
Nejstarší byly bezkonkurenčně řemenové motocykly z roku 1907 značky Laurin a Klement, dále nechyběly stroje značek Jawa, Stadion či ČZ. Na startu dokonce nechyběly i dvě ženy.

„Jsem z Veteran Clubu Pardubice. Jezdím do Pacova pravidelně, ale vždy jako doprovod manžela. Letos mám premiéru jako závodnice, protože jsem si čerstvě udělala řidičský průkaz na motorku. Těším se, ale zároveň jsem strašně nervózní," řekla s úsměvem Barbara Štumrová z Pardubic.

Celý den nevšedních zážitků byl v Pacově doplněn setkáním mikroregionů s bohatým kulturním programem a volejbalovým turnajem o Pacovský pohár. V motokrosovém areálu se navíc konal Krajský přebor v motokrosu.