Sobotní sraz v Pelhřimově potvrdil, jak je tahle parta barvitá a zajímavá. Do Pelhřimova přijeli motorkáři i proto, že tenhle sraz na prahu hlavní motorkářské sezony, který už čtvrtým rokem zorganizoval motorkářský klub Rebels, není jenom o zábavě. Hlavním bodem programu byl ryze duchovní akt, ostatně i na plakátech a letácích bylo největším písmem psáno, že se v Pelhřimově uskuteční žehnání motorek.

V hlavní roli se tak ocitl farář Augustin Ján Grambal. „Od roku 2012 jsem názor na motorkáře změnil. Už není jednostranný," řekl mimo jiné duchovní. Pak obešel celé náměstí a motocyklům stojícím v dlouhých řadách požehnal.

Motocyklů napočítali pořadatelé rekordních 347. „To je úžasné číslo, vždyť loni se nás sjelo 170, počet účastníků srazu se zdvojnásobil," pochvaloval si Petr Černík, který stál v čele party organizátorů.

Radost mu ale nedělalo pouze rekordní číslo. „Srazu vůbec neuškodilo, že hned na začátku pršelo, my motorkáři jsme na výkyvy počasí zvyklí," povídal Černík.

Déšť nerozházel ani ty, kteří do Pelhřimova v sobotu přijeli. Jaroslav Jílek přicestoval ze středočeské Sázavy na devatenáct let staré Hondě Valkyrii. „Být motorkářem pro mě znamená radost, volnost, setkávání se s lidmi, kteří mají podobnou zálibu," říkal majitel jednoho z nejobdivovanějších motocyklů. A prozradil, že na motorce zase stráví velkou část léta. „S naším motorkářským klubem se chystáme na dovolenou do Maďarska," dodával.

Téměř dvacet let je motorkářem Petr Vázler, který přijel do Pelhřimova z Jihlavy. „Skvělá parta, zajímavé akce, to jsou důvody, proč jsem motorářem. Letos zatím nic většího neplánuji, protože jsem měnil práci, ale když bude chvilka volna, tak ji strávím na motorce," říkal majitel motocyklu Suzuki Marauder.

Ota Binder přijel do Pelhřimova z Čáslavi. S motorkami spojil svůj život už od klukovských let, dneska se kochá při jízdě krajinou ze sedla jedenáctistovky Hondy Shadow. „Na motorce z vás spadnou všechny starosti, úžasně si vyčistíte hlavu," liboval si na pelhřimovském srazu chlapík z Čáslavi.

Na náměstí v centru Pelhřimova si měl co říct s Milanem Magalou z Humpolce, který jezdí na stejné značce motocyklu. Také on je motorkářem od mala a každým coulem. „Motorka je jediná takzvaná legální povolená milenka," vyprávěl člen humpoleckého motorkářského klubu.

Právě v Humpolci měla cíl spanilá jízda po silnicích pelhřimovským okresem, která byla tečkou za sobotním srazem. „Když jsme se tady sešli v roce 2012 poprvé, tak nás bylo patnáct," zavzpomínal autor nápadu Petr Černík.