O jednu korunu za litr. Tak zdraží letos moštování v Novém Veselí na Žďársku. Místo sedmi korun za litr to bude osm korun. O deset procent zdražilo moštování i v pálenici Kácovka nedaleko Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. „Zdražili jsme jen samotné moštování doneseného ovoce. Ostatní ceny jako pasterizace a prodej bag in boxů jsou stejné jako loni,“ upřesnil provozovatel Michal Aron. V Kácovce se moštuje každý den od devíti ráno včetně víkendů od osmého září do konce října. Za litr moštu se platí 12 korun, za pasterizaci a speciální pětilitrový box je to 120 korun.

Moštování nabízí i pálenice Pikárec na Žďársku. Tady změnili ve srovnání s loňskem podmínky moštování i ceny. Do osmdesáti litrů moštu platí zákazník devět korun za litr. Loni to bylo do šedesáti litrů šest korun za litr. Kdo si odveze víc jak osmdesát ltrů moštu, platí šest korun za litr.

Den zemědělce v obci Kámen na Pelhřimovsku.
Den zemědělce v Kámeni: obří traktory a mlátičky se ukazují v akci

Naopak v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku ceny zůstanou stejné. „Moštování začíná už v pátek 15. září od čtyř odpoledne. Moštujeme hodinu, ceny jsem zatím nechali stejné jako loni,“ řekl Deníku za provoz moštárny Ladislav Hladík.

Zájem o moštování v Přibyslavi je velký. Zákazníci se scházejí i dvě hodiny před otevřením. „Ovoce letos nic moc. Jablka padají a hnijí, ale stejně pojedu,“ prohlásil například Antonín Machek, který do Přibyslavi jezdí z Havlíčkova Brodu. Zákazníci sem jezdí i z Chotěboře, kde žádná moštárna není. Někteří pěstitelé jablek trhají rekordy. Z moštárny si odvezou i 300 litrů.

Kde všude už lze moštovat a za kolik

Moštárna Nové Veselí – osm korun za litr
Přibyslav – sedm korun za litr
Rokytnice nad Rokytkou Veverka – pět korun za kilo ovoce
Pacov – osm korun za litr, pasterizace za příplatek
Moštárna Pohled - sedm korun za litr
Ledeč nad Sázavou - pět korun za litr
Zahrádkáři Pelhřimov - sedm korun za kilo jablek
Palírna Kácovka – dvanáct korun za litr moštu
Moštárna Pikárec – devět korun za litr do osmdesáti litrů moštu, nad osmdesát litr sleva

Moštování už začalo každou středu a čtvrtek i v Rokytnici nad Rokytnou v osadě Veverka na Třebíčsku. Moštárnu a pálenici provozuje rodina Novákových. Ceny za moštování se snaží držet při zemi, počítají podle váhy ovoce. Například za kilo moštovaných jablek si účtují pět korun.

Moštárnu brzy otevřou i v Pacově na Pelhřimovsku. V druhé půlce září podle úrody. Za litr moštu z vlastního ovoce zákazník platí osm korun. Moštárna nabízí zájemcům i pasterizaci, ovšem za příplatek.

Od osmnáctého září začne fungovat moštárna Českého zahrádkářského svazu Pelhřimov. „Účtujeme si sedm korun za kilo ovoce,“ oznamuje návštěvníkům moštárny za pelhřimovské zahrádkáře Jaroslava Kožichová. Letos moštárna nezdražila, to udělala už loni, kdy ceny za kilo ovoce zvedla kvůli drahým energiím o dvě koruny.