Tématem číslo jedna byla hned od začátku transformace nemocnic. Hejtman se v mžiku stal učitelem a polopaticky vysvětloval lidem i politikům, jak to tedy s privatizací nemocnic bude. A že se tu regionálních politiků sešlo.

Po mikrofonu sáhli krajští zastupitelé Milan Plodík, Libor Joukl nebo Martina Matějková. Se svými myšlenkami měl potřebu se podělit i poslanec Petr Zgarba, i když otázky položit nechtěl. V sále ovšem sedělo politiků mnohem víc.

Nemocnice byly tématem číslo jedna

Nejdůležitějšími tématy byly hned od počátku zdravotnictví, dopravní obslužnost a školství. Kdo však čekal nějaké ostré výpady, byl zklamán. Plný sál visel diskutérům na rtech, nejvíce potlesku si užíval Václav Moravec, který tu a tam sáhl po neotřelých replikách.

Hned v úvodu se měli oba kandidáti přiznat k situacím, kdy v poslední době v politice přestřelili. „Některé věci jsme měli s opozicí prodiskutovat lépe a více dopředu,“ konstatoval hejtman Miloš Vystrčil. A příkladem byla právě transformace nemocnic.

„Kraj má jedinečnou možnost v řízení příspěvkových organizací dokázat, že akciové společnosti nejsou všelékem a nejsou nezbytné,“ trval na svém primář Jiří Běhounek. „Máme 150 příspěvkových organizací, a nejsme tady od toho, abychom je řídili,“ kontroval hejtman.

Ten přiznal, že ani jedna zmíněná právní forma není u nemocnic optimální. „U příspěvkové organizace stačí jediné rozhodnutí rady a je možné pronajmout celé oddělení nemocnice. U akciové společnosti je stoprocentním vlastníkem kraj, jemu patří majetek, a v zákoně o krajích stojí, že o prodeji nemovitého majetku rozhoduje zastupitelstvo, nikdy rada, nemaťme prosím veřejnost,“ apeloval hejtman na Běhounka i krajské zastupitele v sále, kteří se střídavě ujímali slova.

Na přetřes přišla i dopravní obslužnost a její finanční náročnost. Kraj shodně přispívá na vlakovou i autobusovou dopravu po 260 milionech ročně. Přitom vlaky vozí třikrát méně lidí než autobusy. Pro Jiřího Běhounka je lékem integrovaný dopravní systém, Miloš Vystrčil viní vládu, že s tím nic nedělá a vlakovou dopravu chce udržet v míře, kterou je kraj schopen zaplatit.

Také vzdělanost, a především slučování středních škol vyvolává emoce už několik let. Zatímco ODS má v programu udělat vše pro to, aby vzdělanost v kraji odpovídala trhu práce, a podporovat vznik soukromých vysokých škol, podle Jiřího Běhounka není nutné síť vysokých škol rozšiřovat. Ani slučování škol se mu nelíbí.

„Máme nedostatek zedníků, nástrojářů, klempířů, soustružníků, zato je nadbytek manažerů a ekonomů. Chceme školství nastavit tak, abychom motivovali studenty ke studiu v oborech, po kterých je poptávka. Nebudeme nikoho ke studiu nutit nebo ho od něj zrazovat, ale motivovat,“ řekl hejtman. Zároveň obhajoval slučování škol, byť ho označil za trochu předčasné. „Jsme jako jeden z mála krajů na pokles dětí na středních školách připraveni. Víme, o které školy je menší zájem, a snažíme se zajistit, aby ředitelé sloučených škol neotvírali dvě třídy gymnázia, ale raději jednu, a druhou třídu třeba nástrojářů. Pokles dětí není ještě tolik vidět, a víme, že co lidé nevidí, toho se nebojí,“ povzdychl si hejtman.

V tu chvíli byl opět učitelem za katedrou, který trpělivě vysvětluje svým žákům látku. A nepotřeboval ani mikrofon, celý sál ho dobře slyšel i bez něj.

Řešení 18. října

Závěr besedy se nemohl obejít bez otázky na možnou povolební spolupráci ODS a ČSSD. „To budeme řešit 18. října ve 14 hodin, podle toho, jak dopadnou volby. Neděláme žádné závěry, jsme ochotni jednat se všemi, a já osobně bych se spolupráci s kolegou Vystrčilem nebránil. Není mezi nám tak zásadní problém, který by spolupráci vylučoval,“ řekl primář Jiří Běhounek.

Také hejtman velkou koalici v zásadě neodmítl: „Jsme ochotni spolupracovat se všemi demokratickými stranami. Ještě chci říct, že pan primář Běhounek je dobrý doktor.“

Nato hodil Václav Moravec repliku, kterou diskuzi odlehčil a pobavil celý sál: „To znamená, že byste mu rád dělal sestřičku.“ Studenti byli z diskuze nadšení, přece jenom vidět Václava Moravce naživo při práci se asi hned tak každému nepodaří.

Navíc lektorka Radka Burketová si libovala, že videozáznam z besedy bude skvělým studijním materiálem do budoucna. „Duel se mi líbil, myslím, že to bylo věcné, že se páni diskutéři k sobě chovali pěkně. Trochu mě ale mrzelo, že byl dán malý prostor nám studentům, že se v podstatě ptali tři krajští zastupitelé a jeden poslanec,“ řekl jeden z účastníků žurnalistické školy Petr Ducháček z Brna.