Dovedete si představit, že byste byla policistkou, ale bavilo by vás to doopravdy, jako herectví?

Nevím jestli by mě to bavilo. Něco jiného je hrát a něco jiného se setkat se skutečnými kriminalistickými případy.

Musela jste před natáčením prodělat nějaký zvláštní trénink, abyste jako policistka působila věrohodně?

Natáčeli jsme pod dohledem profesionálních policistů. Radili nám, jak se v konkrétních scénách správně chovat. Kromě toho jsem ještě předtím, než se začalo točit, iniciativně podstoupila trénink na střelnici, protože zručnosti při používání zbraně se nedosáhne ze dne na den. A já jsem chtěla, abych jako policistka působila co nejvěrohodněji.

Natáčení jednoho z dílů nové řady seriálu Odznak Vysočina v Pavlově u Ledče nad Sázavou.
Vražda hospodské v Pavlově. Štáb Odznaku Vysočina natáčel u Ledče nad Sázavou

Někteří diváci si vás pamatují i z jiných rolí. Třeba vaše sudetská dívka Grétka ve filmu Lebesborn Pramen života. Za ten film jste byla několikrát oceněna.

Tento film i role patří k mým nejoblíbenějším. Jsem ráda, když si na něj diváci ještě dneska pamatují a připomínají ho. Má nádherný scénář a silné téma.

Kriminálka Odznak Vysočina.
Odznak Vysočina skončil, zahrál si v něm hrad z Ledče. Chystá se třetí řada

Ten film je hodně smutný až krutý, stejně jako všechny filmy které se natáčejí podle námětů spisovatele Vladimíra Körnera. Jak na ten film dneska s odstupem vzpomínáte? Bylo natáčení hodně náročné?

Mám na ten film hodně vzpomínek, mimo jiné i proto, že natáčení nebylo jednoduché. Například jsem běžela bez jakéhokoli jištění po tajícím jezeře, ačkoli kaskadéři na něj odmítli jít, a přitom pode mnou praskal led. V jiné scéně jsem hrála, jak se ledem dokonce propadnu. Přestože jsem měla pod dobovým kostýmem neopren, bylo to náročné. Ještě dnes jsem za ten film vděčná.

Herečka Monika Hilmerová

Vystudovala andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Od roku 1991 účinkuje v Radošinském naivném divadle a od roku 2003 je členkou Činohry SND. Na Slovensku je známá ze seriálu Ordinácia v ružovej záhrade jako lékařka MUDr. Laura Havranová a ze seriálu Oteckovia jako Lucia Bieliková.

Některé její filmové role:

Ako divé husi (televizní film)
Der Lebensborn – Pramen života
Bathory – role: Alžbeta Czoborová
Devatenáct klavírů (televizní film)
Rozhovor s nepřítelem
Svatba na bitevním poli
Oběti a vrazi – role: mladší Jana