Monika Moravcová a Eliška Havlová z Pelhřimova si nenechaly slavnost ujít. „Ke Stráži jsme chodily rády. Teď, když je otevřená i cyklostezky, tak sem určitě o víkendu zavítáme. I na koupání dojde. Moc se nám líbí ta dřevěná mola,“ pochvalovaly si obě. Jiří Večeřa se na slavnost dostavil i s vlastním kolem a ve sportovním. „Slyšel jsem, že bude nějaká velká akce, kdo má kolo, projede si novou cyklostezku. Tak jsem zvědavý,“ dodal.

Tak vypadá obnovený rybník Stráž v Pelhřimově před slavnostním otevřením. Prohlédněte si ho
Nové moře v Pelhřimově. Pláž a mola lidé najdou nedaleko historického centra

Davy lidí z Pelhřimova i okolí mohly vidět na vlastní oči, že kolem hráze rybníka vede cyklostezka dlouhá víc než kilometr. Kdo se ale touží projít kolem hráze aniž by se proplétal mezi cyklisty a bruslaři, může si užít klidu po dřevěných chodnících pod vysokými stromy. Na návštěvníky čeká parkoviště i lavičky. K občerstvení poslouží nově otevřená restaurace. Celek působí podle místních jako pohled na hladinu moře. Autorem studie je pražský architekt Vojtěch Kratochvíl.

Proměna rybníka Stráž
Cena projektu zhruba třicet milionů. Dotace přes jedenáct milionů.
Stavební objekt je složený z víceúčelové stezky, chodníku, parkoviště a odpočinkové zóny s lavičkami. Nechybí pláž a dřevěné molo. Co se týká stezky, tak ta je řešena jako víceúčelová o délce 1 280 metrů a šířce 3 metrů. Stavební práce začaly loni, projekt město připravovalo deset let.

Rybník Stráž mají od města dlouhodobě pronajatý rybáři. Podle jednatele spolku Miroslava Nováka si s plavci určitě překážet nebudou. „Všechno je v lidech. Tam, kde se lidé koupou, rozumný člověk nebude házet prutem a tam, kde rybáři chytají, snad nikdo nepoplave,“ řekl Deníku a zdůraznil, že Stráž je rybník revírní. Takže žádné krmení, které by vodu znečistilo pro koupání. Jak dodal, plavci i rybáři si přijdou na své. Už teď pluje pod hladinou patnáct metráků ryb.

Podle starosty Ladislava Meda se projekt revitalizace Stráže připravoval deset let. Akce stála desítky milionů. Pro místostarostu Zdeňka Jaroše bylo slavnostní otevření okamžikem štěstí. „Povedlo se nám prostor zušlechtit. Časem přibudou na hladině loďky, šlapadla a další atrakce. Na druhé straně Stráže je zvláštní místo pro invalidní rybáře,“ dodal.

Voda v lomu v Horní Cerekvi je křišťálově čistá. Hygienici jí  však ke koupání nedoporučují.
Deset tipů na levné koupání na Vysočině: kde za vstup do vody nemusíte platit

Slavnostní křest rybníka Stráž zpečetil hromadný průjezd cyklostezkou. Město Pelhřimov představilo při té příležitosti další novinku, sdílená kola.