Důvod je prostý. Analogové vysílání tohoto programu jednou pro vždy skončilo. Byla spuštěna digitální televize a to znamená více možností a pohodlí pro diváky.

Tato skutečnost se dotkla i některých částí Pelhřimovska, jako je Obrataňsko, Černovicko, Počátecko a oblast okolo Kamenice nad Lipou.

„Je to hrozné, nejde mi dvojka. Co já budu dělat, abych teď volala někoho na anténu. To mě bude určitě stát minimálně dva tisíce,“ lamentovala pětašedesátiletá Marie z Počátek.

Stačí Set–top box

„Nemusí se nic měnit. Pokud má paní vlastní anténu natočenou směrem na Kleť a doteď chytala dvojku, pak není třeba nové antény. Stačí si pořídit set-top box,“ řekl Josef Jonák z firmy provádějící instalaci antén.

„Paní má starší televizi a zřejmě na ní nepůjde chytat digitální vysílání. Nyní má tedy dvě možnosti. První, ale dražší je pořídit si novou moderní televizi. Ta má v sobě zabudovaný digitální tuner pro příjem jiné vysílací technologie. Druhá možnost je v podobě kouzelné krabičky s názvem set–top box. Její cena se pohybuje okolo jednoho tisíce korun,“ informoval Vladimír Vacík z prodejny Viki elektro v Pelhřimově.

„Nám už to tady začalo fungovat. Pořídil jsem si novou, velikou televizi a po zapojení mi naskočilo sedm digitálních programů z Rakouska. A čtyři programy České televize. Je to komfort a nyní jsem plně spokojen. Až půjdou i soukromé české televizní programy, bude to o mnoho lepší,“ pochvaloval si novinku Jiří Pihávek ze Žirovnice.

Česká televize svůj digitální balíček začala od 1. října posílat ze 49. kanálu. Pokrývá tak signálem celý Jihočeský kraj a malou část Vysočiny, která s tímto krajem sousedí.

„Diváci tak mohou sledovat místo jednoho programu hned čtyři. Jsou to ČT 1, 2, 4, a 24. V našem balíčku jsou ještě k dispozici stanice Českého rozhlasu,“ informoval Štěpán Janda z České televize.