Co všechno předchází nově vydané České knize rekordů 6?
Za poslední tři roky od vydání předchozí knihy jsou v nové publikaci vždy všechny rekordy, které jsme zaznamenali. A dále otvíráme nové kapitoly, vyhledáváme unikátní česká NEJ, kontaktujeme osobnosti, které by neměli v knize chybět. Je to nekonečná práce. Někdy je složité obstarat fotografie, ale v tom nám tentokrát pomohl Deník, za což děkujeme.

Kolik rekordů či kuriózních zápisů kniha ukrývá celkem?
V knize, která obsahuje mimo jiné 1702 fotografií, je kolem dvou tisíc údajů.

Máte pokaždé dost materiálu do knihy rekordů?
Česká kniha rekordů 6 má 256 stran a měli jsme problém, aby se nám vše, co jsme zamýšleli vešlo. Nejtěžší je krátit či vzdát se pěkné fotografie.

Křest šestého vydání České knihy rekordů.
Pokřtěná kniha rekordů už je na pultech knihkupectvíCo všechno mohou čtenáři v nové knize najít?
O tom nejlépe vypovídá výběr ze seznamu kapitol, kterými jsou například Fotbal, Film, Hasičské rekordy, Olympijský sport, Národní hrdost, Karel Gott, Divadlo Járy Cimrmana, Cyklorekordy, Myslivost, Lidové tradice a řemesla, Památky UNESCO, Srdce, Bible, Hudba, Ježek v kleci a hlavolamy, Chůze a dálkové pochody, Dorty, Pohřebnictví, Čeština, Happeningy, Čokoláda, Auto–moto, Loutkářství, MINI-MAXI, Velikonoce, Vánoce, Děti a pro děti, Vinařství, Sběratelé, Sochy a mnoho dalších.

Proč by měla být tato publikace v každé dobré domácnosti?
Důvodů je hned celá řada. Vyjmenuji ale ty hlavní. Kniha obsahuje nová česká NEJ, nové rekordy, zcela nové kapitoly, úžasné výkony. Jedná se i o obrazovou encyklopedii, ve které čtenáři najdou vše, co Češi dali světu a čím se Česká republika může pochlubit, a to vynikající české osobnosti, vynálezy, superlativy, památky, české úspěchy a prvenství, architekturu a tisíce českých rekordů. Takže poutané čtení pro kluky a holky, stejně jako pro seniory, kteří zde najdou i několik "svých" kapitol. Česká kniha rekordů je dobrým dárkem. Ať už k Vánocům, výročím nebo pro spolupracovníky, partnery. Každý si v ní najde to své. Mnozí čtenáři tam najdou sebe, své známé, svou akci, jíž se účastnili, a také své město.

Na který rekord uvedený v této knize nejraději vzpomínáte? Který vám utkvěl v paměti?
Těžká otázka. Ale přestože třeba herci Pavel Nečas a David Suchařípa hráli nepřetržitě 80 dní golf, Marek Rejman přeskočil autem letící letadlo, René Kujan oběhl ostrov Island za 30 dní a přitom každý den zdolal 43 km, rádi vzpomínáme na setkání s osobnostmi českého kulturního či společenského života. Čím známější člověk, tím skromnější vystupování. Ať už šlo o Věru Čáslavskou s nejvíce zlatými olympijskými medailemi, Karla Gotta s nejvíce cenami popularity, a to zdaleka nejen tuzemskými či Antonína Panenku.

Věřil jste pokaždé všem, kteří se o rekord pokoušeli?
Věřil, ono je to vždy odvaha požádat o oficiální posouzení svého umu. Věřil, ale mnohdy jsem udiveně kroutil hlavou nad tím, co všechno člověk dokáže. Ale je to lidská přirozenost mít snahu být v něčem NEJ. Už od dob egyptských pyramid, přes sport, až po světové mistry ve skládání Rubikovy kostky.

Školní volby v Olešné.
Školní volby: Děti si řádně zvolily Dobu ledovouJak přistupujete k lidem, kteří chtějí pokořit rekord, ale neuspějí? Stalo se to vůbec někdy?
Stane se to. Zrovna minulý týden v Bratislavě se Milanu Roskopfovi nepodařilo před zaplněným náměstím překonat rekord v žonglování se třemi pětikilogramovými vrhačskými koulemi. Chtěl dokázat vydržet 100 vteřin, ke 100. výročí republiky, ale přestože to v rámci tréninku zvládl mnohokrát, nepodařilo se. Kolega pozval lidi na náměstí k nám do muzea, kde má Milan jiné své rekordy, sedl do auta a jel zase těch 250 kilometrů zpátky do Pelhřimova. Příště to půjde lépe. Ale právě v tom je kouzlo překonávání rekordů. Ne vždy se to musí podařit.