Třináctý ročník úspěšného projektu Preventivní vlak bezpečné železnice začal svoje týdenní putování po regionu
v Humpolci.

Na humpoleckém nádraží se s projektem od ranních hodin seznamovali místní gymnazisté. „Projekt je docela zajímavý a důležitý. Zaujal mě, přestože sám vlakem moc nejezdím," popsal svoje dojmy z návštěvy preventivního programu čtrnáctiletý student Gymnázia dr. Aleše Hrdličky Humpolec Roman Šimek.

Společně se spolužáky měl za sebou sledování ukázek v podání jednotky drážních hasičů a právě mířil do kina na humpoleckých kolejích, kde se v jednom z přistavených vagonu promítal sugestivní hraný dokumentární film To nedáš!, jeden z pilířů projektu. První z příběhů končil pohřbem středoškoláka, který vjel na přejezdu pod vlak, když poslouchal ve sluchátkách oblíbenou rockovou hudbu.

Varovný film To nedáš! už koluje po Vysočině. Podle Libora Joukla, náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro dopravu, je nejlepším instruktážním filmem v této oblasti prevence za několik posledních let.

České dráhy se v Preventivním vlaku bezpečné železnice spolu s dalšími partnery cíleně zaměřily na prevenci v řadách starších žáků základních škol a středoškoláků, neboť právě tato věková skupina na nádražích i jinde v blízkosti kolejí často nerozvážně hazarduje a potřebu zvýšené bezpečnosti podceňuje. „Jako národní dopravce a zároveň největší společnost provozující v České republice osobní železniční dopravu cítíme společenskou odpovědnost a snažíme se apelovat na děti a jejich prostřednictvím na dospělé. Z praxe víme, že nejohroženější je věková skupina mladých mezi 14 a 19 lety," uvedl k projektu Pavel Krtek, předseda představenstva Českých drah.

Na Vysočině, kde byl projekt Preventivní vlak bezpečné železnice poprvé v roce 2011, má podporu i díky krajskému projektu Bezpečná Vysočina. „Preventivní vlak Českých drah chápeme jako efektivní nástroj, který k osvětě přispívá," doplnil hejtman kraje Jiří Běhounek.

Jízdní řád

úterý 15. 9. – Havlíčkův Brod
středa 16. 9. – Žďár n. Sázavou
čtvrtek 17. 9. – Jihlava
pátek 18. 9. – Třebíč