Na místo ředitele domova vypsalo město konkurz poté, co v září náhle zemřel dosavadní ředitel Josef Scháněl.
„Rozhodování přihlásit se do konkurzu pro mě nebylo jednoduché. Domov jsme postavili během naší činnosti na radnici a mám k němu citový vztah," sdělil místostarosta Dufek důvod, proč se o funkci ucházel.
V nové pracovní pozici chce využít své zkušenosti 
z ekonomické sféry, v níž se pohyboval před nástupem na radnici. „Nejde jen o ekonomiku, ale i o řízení týmu, motivaci a manažerské zkušenosti," uvedl nový ředitel domova s tím, že si cení práce svého předchůdce.
„Celý domov rozběhl se svými spolupracovníky, a to je vždy náročný proces. Myslím, že svůj úkol zvládl výtečně. Svému řízení dal lidský rozměr a na to bych chtěl navázat," vysvětlil Tomáš Dufek a dodal, že jeho hlavním cílem do budoucna je empatický spolupracující personál, spokojený uživatel a také dobrá spolupráce se zřizovatelem a občany našeho města.
Funkce ředitele není časově omezená. „Záleží pouze na zřizovateli, jak bude s mou prací spokojen. Vzhledem 
k mému věku nemusím zřizovatele v brzké době vystavovat dalšímu konkurzu třeba odchodem do důchodu," zmiňuje končící místostarosta.
Ještě začátkem tohoto volebního období se o Dufkovi hovořilo jako o možném nástupci starosty Leopolda Bambuly, který se už o hlavní post ve vedení města příští rok nechce ucházet. Deník se proto zeptal místostarosty, jestli jeho odchod z čela radnice nemohou hlavně jeho voliči vnímat jako ústup od něčeho, co se od něj mohlo očekávat.
„Svou roli místostarosty jsem vždy plnil na dobré úrovni a odcházím s dobrým pocitem. S politikou určitě nekončím a chci se jí ve prospěch města nadále věnovat, ať to bude v pozici radního, nebo zastupitele. Své zkušenosti chci i nadále využívat ve prospěch našeho města. Pokud o mou práci bude zájem, budu i v příštích volbách kandidovat do zastupitelstva," odpověděl Dufek.

Kdo ho nahradí?

Místostarostou nový ředitel domova zůstane do 18. února, kdy se podle starosty Bambuly bude na řádném zastupitelstvu tajnou volbou volit jeho náhradník, mimořádné zastupitelstvo nebude. „Předtím se sejde koalice, ale nominaci může podat i opozice," řekl starosta. Koalici ve městě v roce 2010 sestavily politické strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Ze tří uvolněných zástupců města měla od počátku dva ODS, třetího Ladislava Teislera (TOP 09) po jeho rezignaci už v roce 2011 nahradil Pavel Pípal (KDU-ČSL).
Podle místostarosty Dufka má ODS v zastupitelstvu schopné kandidáty, takže jistě bude jeho nástupce do uvolněné pozice nominovat. „Rádi bychom o této nominaci nejdříve informovali koaliční partnery," dodal Dufek, který je zároveň předsedou místního sdružení ODS.
Zastupitel a předseda městské organizace TOP 09 Zdeněk Jaroš říká, že jde o novou věc, proto se zástupci této strany musí sejít a poradit. „Předpokládám ale, že podle rozvržení sil v zastupitelstvu navrhne svého kandidáta ODS. Když bude akceptovatelný, podpoříme ho," řekl Jaroš.
Ačkoli změna na radnici měla být vedení stran oznámena už předevčírem, ještě včera dopoledne tvrdil opoziční zastupitel Vnislav Jelínek (ČSSD), že o ní oficiálně neví.  Bude i ČSSD navrhovat Dufkova náhradníka?
„Musíme se poradit, ale můj soukromý názor je, že pokud nás odmítli v roce 2010, tak ať si vládnou sami i teď," řekl Jelínek s dodatkem, že tři čtvrtě roku je navíc krátká doba, aby případný jeden sociální demokrat v čele radnice mohl do něčeho zásadního zasahovat.

Zuzana Rodová, Jan Mazanec