Příčinou problémů je překvapivě Pípalův největší koníček – turistika. Zanícený chodec totiž odmítá jezdit autem a zásadně všude chodí jen a pouze pěšky.

Nejprve zmiňme pozitiva. „Ano, díky panu místostarostovi Pípalovi ušetříme za pohonné hmoty do aut a také v jeho kanceláři ušetříme za amortizaci židle, protože on moc neposedí," přiznává tajemník Jan Machyán.

Pípal má také díky zdravějším plícím a odolnějšímu kardiovaskulárnímu systému nižší nemocnost než jeho kolega-kuřák Tomáš Dufek. Ale to je z kladů všechno.

Teď pojďme k nevýhodám, které převažují. Začíná to už tím, že místostarosta Pípal se nemůže účastnit třeba jednání na krajském úřadě v Jihlavě. Šel by tam totiž pěšky. A poté, co se loni z jednání místostarostů v Praze vrátil až po sedmi dnech, mu rozzuřený pelhřimovský starosta Leopold Bambula zakázal veškeré pracovní cesty delší než patnáct kilometrů.

Podivnou hříčkou osudu má přitom zavilý nepřítel automobilistů Pípal na starosti rezort dopravy, a tak musí kontrolovat stav silnic v místních částech Pelhřimova.

Už teď se tak celý úřad děsí, až se tento místostarosta zas po roce vydá na vizitaci do Janovic – kam to z okresního města je asi třináct kilometrů.

Pípalova návštěva v Janovicích totiž vyjde na celý osmihodinový pracovní den. Tři a půl hodiny jde tam, tři a čtvrt zpátky (zpět je to z kopce). K tomu je třeba připočíst pivo v Houserovce na vyrovnání tlaku způsobeného převýšením – každé zabere 30 minut. Celkem to dělá 7 hodin a 45 minut. Na setkání s Janovickými pak zbývá sotva 15 minut.

„Pan Pípal sice zařídil rozhlednu na Křemešníku, všechna čest. Ale  tohle je plýtvání časem. Efektivita práce úřadu se snižuje. A klesá prestiž města, protože když někam ostatní přijedou v krásných nových autech, a on přijde pěšky, tak si lidi řeknou: To je ale chudé město! Řešením by byly předčasné volby," vyjádřil se ostře zástupce opozice, který si nepřál být jmenován, ale je to Vnislav Jelínek.