Už teď je tak jasné, že se členy zastupitelstva stanou všichni kandidáti tohoto volebního sdružení. „Není to dobrá situace, ale my za ni nemůžeme,“ řekl k nezájmu o volby v Nové Cerekvi lídr sdružení nezávislých kandidátů Nová Cerekev I a v současnosti i starosta Nové Cerekve Zdeněk Rajdlík.

Fakt, že voliči v Nové Cerekvi nebudou v pátek volit, ale pouze hlasovat, ho netěší. „Volit a kroužkovat,“ doplnil informaci směrem k víkendovým komunálním volbám osmačtyřicetiletý Rajdlík. „I když bychom mohli mít už teď radost, že volby vyhrajeme, zdravé to není. Vyhrát v soutěži by bylo lepší,“ dodal jediný novocerekvický lídr.

Nová Cerekev je v této situaci poprvé po roce 1990. Na druhé straně je dobré připomenout, že velký výběr neměli Novocerekvičtí i ani v minulosti.

V roce 1990 zde šly do voleb čtyři strany. Tři se dostaly do zastupitelstva, které je dlouhodobě patnáctičlenné. O čtyři roky později zde sice ještě kandidovaly dvě strany, ale spolu s pěti individuálními nezávislými kandidáty mohli voliči vybírat jen ze sedmnácti jmen.

Při komunálních volbách v letech 1998, 2002, 2006 a 2010 kandidovali v městysu vždy jen nezávislí kandidáti. V letech 1998 a 2002 jich bylo po šestnácti, v roce 2006 usilovalo o zvolení 26 mužů a žen, v roce 2010 klesl počet kandidátů znovu na pouhých sedmnáct.

Před čtyřmi lety se v Nové Cerekvi zformovala dvě sdružení nezávislých kandidátů, celkem zde voliči vybírali z 30 jmen. Vítězná formace si i pro letošní volby ponechala v názvu „rozlišovací“ římskou jedničku. Proti SNK Nová Cerekev I nekandiduje ale žádná „dvojka“.

Ilustrační fotografie.
V čele Pacova stáli zatím tři starostové, potvrzují kroniky