Při pohledu na spokojené děti, které si Hračkobraní na zámku v Kamenici nad Lipou od včerejšího dne opět po roce užívají, je jasné, že pořekadlo nelže. Navíc si nehrají jen ti malí, ale mnohdy se do říše hraček a pohádek rádi vrací také dospělí.

Start jubilejního desátého ročníku festivalu Hračkobraní ve středu v deset hodin dopoledne slavnostně „odtroubily" fanfáry. Hned poté bylo na programu představení Téměř divadelní společnosti Zlatá husa. Její herecké osazenstvo tvoří řada loutek a jen jeden loutkoherec, který si ovšem bez problému vystačí. Na loutky není sám, do hry zapojuje diváky z publika.

Jako každý rok i letos pat-ří zámecké nádvoří českým výrobcům hraček z přírodních materiálů. Jejich stánky zdobí například plyšové postavičky, nejrůznější dřevěné výrobky, stavebnice, keramické drobnosti nebo šperky. „Něco tady vyrobím a hlavně děti si mohou práci se dřevem vyzkoušet," zmínil designér a tvůrce dekorativních předmětů ze dřeva Petr Malát. Pult jeho stánku zdobily například svícny, misky, těžítka či náhrdelníky. „Můžete tu vidět výtvory z více než čtyřiceti druhů dřeva," podotkl Malát.

Právě možnost zhlédnout 
a případně si i vlastnoručně vyzkoušet výrobu hraček si pochvalovala jedna z návštěvnic Hračkobraní, Ludmila Zahnášilová z Prahy. Ta do Kamenice nad Lipou zavítala s vnučkou. „Nejvíce se těšíme na divadlo a také na to, až se podíváme, jak hračky vznikají, protože to už se dnes jen tak nevidí," podělila se o své dojmy Zahnášilová a dodala, že na Hračkobraní letos dorazila poprvé i přes to, že z Kamenice pochází a tento kraj pravidelně navštěvuje.

Novou součástí zámeckého nádvoří se letos stal ručně vyřezávaný dřevěný kolotoč z dílny řezbáře Matěje Holuba. Originální postavičky zvířátek si děti bez bázně okamžitě „osedlaly".

Desátý ročník festivalu jako další novinku nabízí více tvořivých dílen. „Vezmete si klasické voskovky, barvu 
budete nanášet na rozpálenou žehlicí plochu a pak si 
už na křídovém papíře jezdíte a hrajete si a hrajete," nastínila přihlížejícím umělkyně 
a odhalila tak, že žehlička není jen k domácím pracím, ale také k umění.

Kulaté Hračkobraní na kamenickém zámku pokračuje do neděle.