S další novinkou, jak zajistit služby i v malých obcích přichází Česká pošta. S mobilními službami České pošty se mohou brzy potkat obyvatelé téměř dvou desítek vsí na Vysočině.

Jednou z obcí, kde budou moci obyvatelé služby mobilní pošty využít je Dlouhá Ves na Havlíkobrodsku. „Česká pošta nás oslovila s nabídkou, že u nás v květnu vyzkouší provoz mobilní pošty každé úterý. Uvidíme, jak obyvatelé službu přijmou. Já myslím, že jeden měsíc je málo,“ sdělila starostka Dlouhé Vsi Ludmila Němcová.

Mobilní pošta na Vysočině bude jezdit podle rozpisu pět dní v týdnu. Takže obyvatelé Petrovic se mobilního pošťáka dočkají v pondělí odpoledne. V Rantířově na Jihlavsku se pošťák objeví v pátek dopoledne.

Starosta Rančířova na Jihlavsku Jaroslav Pech si od mobilní pošty zázraky neslibuje. „Česká pošta nám tu možnost nabídla. Bude k nám jezdit v pátek odpoledne. Uvidíme, jestli se tím něco změní a kdo mobilní poštu využije. Velký optimista nejsem, takže aspoň nebudeme zklamaní,“ poznamenal

Česká pošta rozšiřuje působnost mobilní pošty na další kraje v České republice. Začátkem února po rozhodnutí vlády o omezení pohybu v okresech, které byly nejvíce postiženy koronavirem, spustila Česká pošta mobilní pošty na Trutnovsku, Chebsku a Sokolovsku. „Poté se tyto dvě operativní jednotky na měsíc přesunuly do jižních Čech a do Pardubického kraje. Od 3. května budou nově působit v Libereckém kraji a na Vysočině,“ informoval mluvčí České pošty Matyáš Vitík. V případě potřeby je Česká pošta připravena mobilní pošty bezodkladně přesunout na další místa po celé České republice. 

Mobilní pošta zajistí podle Vitíka větší bezpečnost občanů, kteří si budou moci poštovní službu vyřídit u sebe ve vsi a nebudou muset cestovat do obce kde je pobočka České pošty. „Mobilní pošta zprostředkuje poslání dopisů i balíků. Platby i výplaty poukázek a zajistí také výběry hotovosti jako na standardní poště,“ upřesnil Vitík. Samozřejmostí je možnost využít služeb Poštovní spořitelny. Lidé díky mobilní poště nezmeškají výplaty sociálních dávek. 

Po dohodě se starosty zapojených obcí budou podle Vitíka obyvatelé vesnic informováni o konkrétním výjezdu mobilní pošty a čase její zastávky prostřednictvím vývěsky na úřední desce, obecním rozhlasem a informací na webových stránkách obce.

Kde na Vysočině pojede mobilní pošta

Římov, Čechočovice, Petrovice, Čejov, Budíkov, Jiřice, Hybrálec, Bítovčice, Vysoké Studnice, Stránecká Zhoř, Kozlov, Rantířov, Cejle, Hodice a Rančířov, Veselý Žďár, Knyk, Horní Krupá a Dlouhá Ves

Zdroj: Česká pošta