Neúspěch s objednávkou mikulášské nadílky pocítila například Irena Nováková z Pelhřimova. „Obvolala jsem několik lidí, o kterých vím, že chodí za čerty. Nikde jsem ale nepochodila. Všichni už jsou totiž beznadějně zadaní,“ líčila mladá maminka. Rezervace mikulášské party se u rodičů těší velké oblibě. Mají jistotu, že se jejich děti návštěvy dočkají, a nemusí pouštět domů nikoho neznámého.

„Je to určitě dobrá věc. Letos jsem ale objednávku nechala na poslední chvíli. To už se pak volná parta shání docela těžko,“ povzdechla si Nováková.

Poptávku po nadílce na objednávku potvrzuje i Jaromír Vytopil. Ten s mikulášskou berlou brázdí pelhřimovské ulice už třicet let.

„Zájem rok od roku stoupá. Všechny termíny jsem měl plné už v srpnu. A spoustu žádostí jsem dokonce musel odmítnout,“ vyprávěl Jaromír Vytopil.

Práce mikuláše ale samozřejmě neznamená pouze předat dětem plno sladkostí a drobných dárků.

„Rodiče mi předem dávají seznam věcí, které se jejich ratolestem za celý rok povedly a co nového se naučily. A samozřejmě mi i poreferují, jak moc dítka zlobila. Všechno si sepíši do knihy hříchů, abych věděl, za co mám děti při návštěvě pochválit a pokárat,“ přiblížil mikulášské řemeslo Vytopil.

Naděje ještě svítá v domě mládeže

Štěstí při shánění čertovské party měl Martin Hurda z Pelhřimova. Ten ji v letošním roce poprvé objednával pro svou dceru.

„Žádné zkušenosti s tím zatím nemám. Rezervaci mi doporučili známí. Mikuláše se mi podařilo objednat celkem bez problémů ještě na začátku října. Nadělovat k nám přijde parta z pelhřimovského domu dětí a mládeže,“ sdělil Hurda.

Právě v domě dětí a mládeže dosud svítá naděje neúspěšným rodičům. „Zbývají nám ještě dvě volná místa,“ prozradila Libuše Samková, pedagožka volného času Domu dětí a mládeže v Pelhřimově.

Tam se chození za mikuláše stalo tradicí. Každý rok vypraví jednu skupinu. Ta za večer obejde na dvaadvacet domácností.

Víc rodin parta z domu dětí a mládeže navštívit nestihne. Počet okolo dvaceti zastávek je podle Samkové většinou akorát. Trasa se musí pečlivě naplánovat dopředu, aby si auto, které skupinu vozí, zbytečně nezajíždělo.

„Rodiče si u nás zamlouvají termín tak měsíc dopředu. Většinou však nestačíme plně pokrýt poptávku,“ uzavřela Libuše Samková.