Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi minerály se lidé dobře pobavili

Humpolec – Sobotní výstavou, přednáškou i koncertem, konajícími se v administrativní budově bývalého podniku Čemolen v ulici Lnářská v Humpolci, se prolínalo téma minerály.

19.1.2014
SDÍLEJ:

Iniciativa Závod 01 uspořádala v sobotu v Humpolci první kulturní akci. Uprostřed snímku zleva Monika a Iveta Čermákovy a Šárka Koudelová, která v bývalé kanceláři humpoleckého Čemolenu vystavila svou tvorbuFoto: Deník/Dominika Dufková

Přednášející Martin Sýkora, humpolecký sběratel minerálů, představil několik kamenů ze své sbírky. Nechybělo ani zlato a drahé kameny. „Tohle bych akorát poprosil, kdybyste neodnášeli," sem tam s důvěrou podotkl u některého vzácnějšího exponátu, jež měly návštěvníci volně k dispozici k prohlédnutí.

Snad se „dochovaly" všechny, protože mezi vystavenými minerály bylo i několik takových kousků, které „když vidělo Národní muzeum, nevěřilo svým očím". Přednáška o tom, jak se daří mineralogii na Humpolecku, se nesla v zábavném duchu a zaujala i zaryté „nevšímavce", kteří si do kamene při procházce přírodou tak nanejvýš kopnou.

„Tady máme andalusit, který má vysoký obsah hliníku a vyskytuje se vzácně. Je to asi jediný doklad toho, že se Hliník odstěhoval do Humpolce," vyprávěl o důležitém nálezu z regionu Martin Sýkora.

Po přednášce následoval koncert

Když přednášku ukončil, obklopila jej jeho kapela nazvaná pro tuto příležitost Minerály a začal koncert.

„My se normálně jmenujeme SPOL aneb Sýkorovy písně o lásce," uvedl na pravou míru jeden z členů kapely Petr Lisý.

I ve druhé části podvečerní akce se všichni dobře bavili, a to nejen díky písničkám – jak už bylo naznačeno – z pera Martina Sýkory.

Sběratel ani jeho kapela však nebyly jediným důvodem, proč se v jedné z kanceláří bývalého Čemolenu shromáždily desítky lidí. Přišli si také prohlédnout výstavu Šárky Koudelové. „Jelikož mám odmalička sbírku kamenů, nějak přirozeně došlo na to, že jsem je začala kreslit a malovat. To je ta část výstavy, kde jsou kresby a akvarely, které skoro připomínají vědecké kresby. Později jsem minerály začala zpracovávat i jinými způsoby, což je vidět v další části výstavy, kdy jsou z nich udělány hologramy pomocí sklíček. Poslední dobou maluju způsobem, který evokuje vznik kamenů, ale už se tam může objevit cokoliv ze života," popsala mladá umělkyně z Tišnova, studentka Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze. Tam také naposledy vystavovala, a to společně s Ondřejem Basjukem.

Sobotní akce zahájila projekt Závod 01, za kterým stojí sestry Iveta a Monika Čermákovy. „Tento prostor jsme si pronajaly i z trochu osobního důvodu, protože tady pracovala naše babička. Scházím se i s jejími dalšími kolegyněmi a o tomto prostoru si s nimi povídám. Dnes je úplně mrtvý, nic se tu neděje, ale zajímá mě, jaké emoce s ním mají spojené, co v nich vzpomínka na něj vyvolává, a zjišťuju, jak může být interpretace tehdejší doby a jejich společných vzpomínek různá," začala vysvětlovat Iveta Čermáková.

Připraveny jsou i další akce

Jak dodala, teď se tři měsíce bude snažit skládat své poznatky a na jejich základě vytvoří objekty a videovýstavu, které by v budově bývalého Čemolenu chtěla posléze prezentovat. „A aby v mezidobí tento prostor nezahálel, rozhodly jsme se se sestrou, že tu uspořádáme několik výstav, přednášek a koncertů a zkusíme opuštěnou kancelář kulturními akcemi znovu oživit. Využijeme přitom kontaktů s mladými umělci, které mám z AVU. Sestra zase studovala architekturu, takže bude zvát mladé lidi z tohoto oboru," doplnila Iveta Čermáková.

V únoru bude kancelář Čemolenu rovněž sloužit kulturním účelům. Své objekty spjaté se sny tam vystaví Eliška Perglerová. Záměr projektu propojovat lidi odjinud s místními bude dodržen také. Zároveň s autorkou výstavy by měla dorazit vykladačka snů.

Dominika Dufková

Autor: Dominika Dufková

19.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení