Cílem akce je zviditelnit knihovny a přilákat do nich nové čtenáře. Jak řekla Iva Rajdlová, ředitelka pelhřimovské městské knihovny, Týden knihoven v tomto směru přináší své ovoce.

Čti, žij zdravě

„Lidi láká hlavně bezplatná registrace, kterou tentokrát nabízíme ve středu, a díky níž nám v Týdnu knihoven pravidelně přibude několik desítek nových čtenářů," sdělila Rajdlová. Jak dodala, po celý týden mohou v pelhřimovské knihovně využít amnestie „hříšníci", kteří vypůjčené svazky nevrátili včas, a to bez placení upomínek.  Každý ročník Týdne knihoven doprovází nějaké motto. Letošní šestnáctý ročník se nese v duchu hesla Čti, žij zdravě.

Pelhřimovská knihovna si proto na dnešek pro návštěvníky připravila Relaxační odpoledne. „Od dvanácti do osmnácti hodin mohou lidé přicházet na hudební oddělení, kde si odpočinou od každodenního shonu poslechem relaxační hudby a moudrých příběhů a vychutnají si šálek pravého zeleného čaje," pozvala Rajdlová.

Knihovna nezapomíná ani na dětské čtenáře, pro které kromě tvůrčích dílen a soutěží chystá na středečníodpoledne i dovádění na skákacím hradu.

V Humpolci zase dětští čtenáři mohou změřit své dovednosti v pexesu, a to ne jen tak ledajakém. „Mezi nejoblíbenější hry a soutěže na dětském oddělení rozhodně patří pexeso. Letos jsme se rozhodli, že si vyrobíme vlastní originální obrázky. Na nich děti pracovali již v pondělí. Ve středu se pak od třinácti do patnácti hodin budou utkávat v turnaji knihovního pexesa," uvedla Zdeňka Trnková z dětského oddělení humpolecké městské knihovny.

Poprvé v novém

Pacovští se k Týdnu knihoven letos poprvé připojili v nových prostorách na zámku. Zítra bude tamní knihovna hostit setkání profesionálních knihovníků z Pelhřimovska, které se v rámci této akce tradičně koná.

„Kolegy provedeme celým areálem zámku a pak společně posedíme a vyměníme si cenné zkušenosti," nastínila průběh setkání vedoucí pacovské knihovny Lenka Vlachová.

V Kamenici nad Lipou se v rámci Týdne knihoven pokusí „rozjet" knihovní klub deskových her, který už funguje v pelhřimovské knihovně. Zájemci si mohou přijít poprvé zahrát do oddělení pro dospělé v pátek od patnácti hodin.

„Pokud deskoherní klub vzbudí zájem, byli bychom rádi, kdyby se stal pravidelnou tradicí pro páteční odpoledne," uzavřela vedoucí kamenické městské knihovny Hana Senderáková.

Nela Kyselová, Aneta Slavíková