Zastupitelstvo v březnu obdrželo petici s podpisy 298 lidí, kteří si stěžovali na nesnesitelný zápach. O problému několikrát diskutovali sami zastupitelé, přítomen na jejich jednání byl i technolog firmy Mráz Agro CZ Karel Petele. Diskuse se nesla v tom duchu, že zástupce firmy zdůrazňoval účinnost nové technologie na snížení zápachu, zatímco někteří zastupitelé údajné výrazné zlepšení situace mírně řečeno zpochybňovali.

Petele nakonec zastupitelům řekl, že pivovarské kvasnice se nově budou sušit už jen dva dny v týdnu, místo sedmi.

Podle videozáznamu z jednání zastupitelé města tuto informaci přijali s viditelnou úlevou. Důvod tohoto omezení však technolog Petele na jejich jednání nesdělil.

Každopádně snížení výroby si podle něj teď vyžádalo propuštění celkem devíti ze čtrnácti zaměstnanců. Petele na dotaz Deníku uvedl, že opatření zavedená v Řečici jsou maximem, co firma může dělat pro zachování výroby sušených pivovarských kvasnic v Česku.

„Už půl roku v podniku běží automatická technologie, která při sušení kvasnic eliminuje pach s účinností 99 procent, což potvrdilo i nezávislé měření," dodal Karel Petele.

„Sušárna v Červené Řečici je v provozu již 111 let a nutno podotknout, že zápach při sušení brambor byl mnohonásobně silnější, než je při sušení kvasnic," doplnil.

Starostka Červené Řečice Zdeňka Bečková říká, že v poslední době není provoz cítit tak silně jako dříve, a to ani během avizovaných dvou dnů sušení kvasnic.

„Zápach je cítit jen sporadicky. Z našeho pohledu tedy problém zatím ustal, ani naši obyvatelé si nestěžují. Uvidíme ale, jaká bude situace v létě, při větších teplech," dodává starostka Bečková.

O názor na současnou situaci požádal Deník i dalšího 
z obyvatel města, Lubomíra Anděla. „Změna k lepšímu tam je, už k zápachu nedochází tak často, ale pořád je to občas cítit, není to stoprocentně vyřešené. Hlavní vliv přitom má počasí," potvrdil Anděl.

Starostka i zmíněný zástupce Agro Mráz CZ věří, že se případný problém škrobáren vždy dá řešit domluvou.

Snad se tedy nezopakuje situace, kdy firma sdělila zastupitelům, že pokud se budou informace  o zápachu šířit dál, „zváží právní kroky". To zastupitelé brali jako výhrůžku.