VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město: Traktory ničí Pražskou. Kudy pojedu? Ptá se farmář

Pelhřimov – S výjimkou dopravní obsluhy dnes do pelhřimovské Pražské ulice 
od kruhového objezdu u Kauflandu až po most přes Bělou nesmí nákladní vozy.

21.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Traktory zatím ano. Město ale uvažuje o tom, že by měly stejný režim jako nákladní auta, tedy zákaz průjezdu, vjezd povolen jen pro obsluhu.

Podle místostarosty města Pavla Pípala přišel podnět, že zejména v létě a na podzim roste v ulici frekvence jízd vytížených traktorů, například při sklizni brambor.

„Pod Pražskou ulicí je uložená řada sítí, které tlakem provozu trpí. Každé omezení provozu je proto vítáno. S velkými přepravci už jsme se dohodli. Jejich traktory jezdí po Humpolecké,“ uvedl Pípal.

Podobný argument uvedl místostarosta Tomáš Dufek: „Zimní údržba město stojí 
500 tisíc korun ročně. Po každé sklizni se musí lepit asfalt, který navíc leží na kostkách.“

Zákaz by traktory přesměroval na obchvat a Humpoleckou, kudy už teď musí objíždět kamiony. A to vadí dopravní komisi i policistům.

Kličkující kombajn

„Humpolecká i obchvat jsou silnice první třídy a je tu riziko, když pustíme pomalý traktor na rychlou silnici,“ uvedl dopravní inženýr pelhřimovské policie Jiří Matějka s tím, že dříve po Pražské jezdily 
i kamiony a stav silnice to také unesl. Další diskutující namítal, že vzroste provoz i zácpy 
v Humpolecké ulici.

S policisty souhlasí i Jaroslav Psota: „Pokud traktor 
z Červené Řečice do Rynárce pojede přes obchvat, bude tam buď pomalou jízdou tvořit kolony, anebo ho budou riskantně předjíždět přes plnou čáru.“

K tomu ale místostarosta Pípal uvedl námitku: „Obchvat města byl stavěn hlavně proto, aby se těžká doprava vyhnula městu. A stejně přes něj už teď jezdí pomalé traktory třeba ze Starého Pelhřimova do Kojčic.“

Potíž se zákazem průjezdu Pražskou by nastala třeba pro soukromého zemědělce Vratislava Sobka. Když ze své farmy u Stráže chce dojet ke svým pozemkům u Kauflandu, tak by už teď s traktorem neměl jet přes Strachovskou ulici, ale kolem autobusového nádraží.

Pokud by v budoucnu nemohl projet ani Pražskou, najel by místo jednoho asi pět kilometrů. Jak dodal, už tak je třeba jízda kombajnem přes parkujícími auty zaplněné ulice Cholossiovu, Rosolovu 
a Pod Náspem velmi nebezpečná. Přes Starý Pelhřimov prý jezdit nemůže, zkratka tam není stavěná na velké stroje .

Pro zmíněnou trasu by navrhoval odjednosměrnění ulice U Stínadel a ptal se, zda je možné aspoň na některé měsíce získat výjimku pro jízdu po Pražské. Vedoucí městského odboru dopravy Lenka Mikolášková tuto možnost nevyloučila, ale výjimka by neměla být celoroční.   

„Důvodem žádosti o výjimku by ale nemělo být, že by trasa vozidla byla o pět kilometrů delší,“ uvedla Mikolášková. A zdůraznila, že pro traktory jedoucí třeba do statků, tedy do areálu bývalé Osevy, by stejně jako pro kamiony zákaz neplatil.

Podle diskutující Moniky Suchánkové by kompromisem mohlo být váhové omezení traktorů v Pražské: objíždět by ji musely jen ty nejtěžší. 

Další z diskutujících namítal, že peníze ušetřené městem na opravách Pražské ulice nevynahradí případnou tragédii, která může vzniknout předjížděním traktorů v Humpolecké nebo na obchvatu.

Padl také návrh, aby se na opravě vozovky podílely firmy s největším počtem traktorů. „Zákon o pozemních komunikacích dovoluje postihovat toho, kdo způsobil poškození komunikace a neuvedl ji do původního stavu, ale není lehké prokázat konkrétně, čí traktor tam způsobil škodu,“ upozornila Mikolášková.

V anketě během debaty se 24 přítomných vyslovilo pro zákaz průjezdu traktorů Pražskou, a proti 17. Jenže někteří prý mysleli, že hlasují ještě k tématu, kterého se týkal předchozí bod diskuse.

„Domníval jsem se, že Pražskou se tady myslela stejnojmenná částečně zjednosměrněná ulice přímo v sídlišti, a ne průtah. Proto jsem hlasoval pro zákaz, ale teď bych hlasoval proti,“ uvedl jeden z hlasujících po vyhlášení výsledků.

Na Polní Dvůr

Další z diskutujících, Pavel Hájek, upozornil na to, že traktory i náklaďáky si zkracují cestu i přes novou propojku od škrobáren na Polní Dvůr. Podle Pípala i Mikoláškové se o zákazu bude s policií jednat při nejbližší schůzce týkající se dopravního značení.

Jan Mazanec

Autor: Redakce

21.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Krásovy Domky v Pelhřimově, třída 1. A paní učitelky Gabriely Kořínkové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Krásovy Domky v Pelhřimově

Ilustrační foto.

Policisté hledají ničitele kol

Myšlenky na cvičení traumaplánu šly při vánočním turnaji stranou

Pelhřimov, Havlíčkův Brod – Již popáté změřili svůj um v malém fotbale hasiči, policisté a záchranáři z Vysočiny. Tradiční vánoční turnaj složek integrovaného záchranného systému v malé kopané také letos uspořádala Nemocnice Pelhřimov ve spolupráci s Nemocnicí Havlíčkův Brod. O putovní pohár se hrálo 8. prosince v hale TJ Jiskra v Havlíčkově Brodě.

Na dvanácti místech Pelhřimovska budou znít koledy

Pelhřimovsko - Ve středu 13. prosince v osmnáct hodin zazní opět společně po celém Česku známé vánoční koledy.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ Krásovy Domky v Pelhřimově

Pelhřimovsko - Ve středu 13. prosince pokračuje v Pelhřimovském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Do Božejova přijíždějí Pavlína Filipovská a Eva Pilarová

Božejov – Adventní koncert plný nostalgických hitů se v pátek 15. prosince uskuteční v Božejově na Pelhřimovsku. Neopakovatelný zážitek slibují dvě legendy české a československé hudební scény, neboť v Božejově na jednom jevišti zazpívají Pavlína Filipovská a Eva Pilarová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT