Na listopadovém zasedání zastupitelé odhlasovali financování základní technické vybavenosti (ZTV) pro novou lokalitu rodinných domů pomocí investičního úvěru od banky.

Zastupitelé hovořili o úvěru v hodnotě třiceti milionů korun. „Je potřeba uvážit, zda základní technickou vybavenost město zaplatí z rozpočtu, a pak pozastaví další plánované investice, nebo využije právě úvěr. Osobně si myslím, že nabídka úvěru je výhodná. V současné době má město dluhy minimální," uvedl na zasedání zastupitelstva starosta Humpolce Jiří Kučera (ODS).

Město plánuje vytvořit zhruba třicet nových pozemků pro stavbu rodinných domů. V sousední ulici Emericha Dítěte již dříve prodalo dvaadvacet parcel. Dalších jedenáct pozemků město nabízelo v lokalitě Podhrad, kde nedávno prodalo poslední parcelu.
O úvěru na ZTV v ulici Blanická zastupitelé mluvili již dříve, proto místostarostka města Lenka Bartáková (za ČSSD) na listopadovém zasedání předložila tři zpracované nabídky bank.

„Zatím jsem oslovila tři bankovní domy, otázka je, jestli se obrátíme ještě na další. Pokud zastupitelé úvěr schválí, pak město vypíše výběrové řízení na jeho poskytovatele. Výzvu vypíšeme až po schválení rozpočtu města na příští rok," popsala další kroky humpolecké radnice Bartáková. Starosta Kučera doplnil, že zastupitelé se nad plánovaným rozpočtem setkají 2. prosince na pracovním zasedání.

Pro úvěr nakonec hlasovalo všech přítomných dvacet zastupitelů. „Finanční výbor úvěr na ZTV nových parcel doporučuje a přiklání se k tomu, aby ho město splatilo co nejdříve, tedy za deset let," řekla na zasedání zastupitelů opoziční zastupitelka a zároveň předsedkyně humpoleckého finančního výboru Alena Štěrbová (za ANO).

Prodej stavebních parcel považuje město za jednu z hlavních priorit. Už dříve starosta nastínil, že Humpolec má k dispozici soukromý projekt od architekta Jána Strculy na výstavbu sedmnácti typových pasivních domů, které by mohly stát na louce nad vlakovým nádražím. V současnosti je ale tato varianta nad finanční možnosti města. Řešením by bylo, kdyby projekt koupil soukromý investor, který by domy postavil a nabídl je k prodeji.