Navozování vánoční atmosféry v ulicích větších měst většinou odstartovalo koncem října. „S instalací jsme začali kolem 25. října,“ prozradil Antonín Vincenc z humpoleckých technických služeb. Zhruba ve stejnou dobu se první vánoční dekorace začaly objevovat i v ulicích Pelhřimova a Havlíčkova Brodu.

V Kamenici nad Lipou, která je v porovnání se zmíněnými městy podstatně menší, odstartovaly hlavní přípravy na blížící se svátky teprve v těchto dnech. „S rozmisťováním výzdoby jsme začali tento týden. Naši zaměstnanci dávají ozdoby na pouliční osvětlení na hlavních ulicích,“ informoval kamenický místostarosta Jaromír Pařík.

Ve výzdobě letos nebudou na některých místech chybět inovace a překvapení. „Každý rok investujeme ať už do rozšíření nebo do obnovy ozdob. Změna by letos měla být u parkoviště u Kulturního domu Máj, kam budou umístěny dva nové prvky,“ prozradil Jaroslav Záběhlík z pelhřimovských technických služeb s tím, že se možná nejedná o jedinou inovaci. „V rámci výzdoby se připravuje ještě jedna novinka, ale ta se zatím dolaďuje,“ dodal Záběhlík.

Zatímco hlavní ulice Kamenice nad Lipou rozzáří tradiční výzdoba, tamní lípa zažije letošní Vánoce v novém. „Musíme obnovit osvětlení na jednom ze dvou vánočních stromů, a to na lípě,“ potvrdil místostarosta Pařík. „Chyběly tam nějaké žárovky, které budeme doplňovat. V neposlední řadě ale přidáme i zcela nové prvky, které zase trochu překvapí obyvatele Kamenice,“ vylíčil s úsměvem letošní plány. Na kamenické lípě se totiž letos poprvé objeví světelný déšť.

Právě zdobení vánočních stromů každoročně znamená pro většinu měst poslední bod v chystání vánoční výzdoby „Víceméně máme takřka hotovo. Chybí nám poslední stromeček na náměstí, ale ten děláme až těsně před rozsvícením,“ popsal aktuální situaci v Humpolci Antonín Vincenc.

Obdobně je tomu i v Pelhřimově. „Už v podstatě dokončujeme poslední práce. V úterý 28. listopadu se kácí vánoční strom, který se bude poté zdobit. Takže chceme, abychom měli v pondělí 27. listopadu všechno ostatní hotové,“ nastínil plány Záběhlík.

S výraznějšími investicemi do nové vánoční výzdoby se na Pelhřimovsku ani Havlíčkobrodsku letos nepočítalo. „Každý rok pravidelně investujeme stejnou částku. V rozpočtu máme na letošní rok 150 tisíc korun a je to na obnovu i rozšíření,“ Záběhlík.

V Havlíčkově Brodě do zcela nové vánoční výzdoby investovali před dvěma lety. „Výzdoba se ve městě obnovovala a měnila do jednotné barvy,“ potvrdila mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Většina nákladů tedy letos v okresním městě Havlíčkobrodska směřuje do případných oprav. „Pokud některá světýlka nesvítí nebo řetězy jsou v nevyhovujícím stavu, tak se nahrazují. V podstatě jsou to ale dílčí a malé investice,“ dodala Doležalová.