Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Měsíc zakryje Slunce téměř ze čtvrtiny

Pelhřimov - Milovníci astronomických úkazů v pátek zajásají. Budou mít totiž možnost pozorovat zatmění Slunce, u nás ale pouze částečné.

30.7.2008
SDÍLEJ:

Pelhřimovští astronomové pořádají veřejné pozorování oblohy pravidelně. To páteční však bude výjimečné. Foto: Deník/Petra Nováková

Pelhřimovský astronomický klub přesto připravil pozorování pro veřejnost, které se bude konat na Masarykově náměstí. O zatmění Slunce i o tom, jakým způsobem ho bezpečně pozorovat, jsme si povídali s předsedou astronomického klubu Jakubem Hraníčkem.

Jak moc bude Slunce zakryto a jak dlouho samotné zatmění potrvá?

V naší oblasti bude zatmění pozorovatelné asi jen ze čtyřiadvaceti procent. Začne přibližně v deset hodin a padesát minut a potrvá zhruba do půl jedné. V polovině tohoto času bude pak Slunce zakryté z největší části. Tomu jsme také přizpůsobili pozorování na náměstí. Lidé nás tam mohou najít v tomto čase.

Kolik dalekohledů máte pro tento účel připravených?

Pozorování Slunce je komplikované tím, že nám může poškodit zrak. Připravili jsme proto dva dalekohledy, které budou používat projekci. Zatmění přes ně budeme promítat na nějakou plochu. To je asi ten nejbezpečnější způsob. Připraven bude i dalekohled se speciálním silným filtrem, přes který projde jen nepatrný zlomek škodlivého slunečního záření.

Jak časté bývá zatmění Slunce?

Zatmění slunce je poměrně časté z hlediska globálního, alespoň jednou nebo dvakrát za rok, ale ne vždy ho můžeme pozorovat v naší oblasti. Většinou se tedy jedná o zatmění částečné. Měsíc se dostane mezi Zemi a Slunce, ale protože má mnohem menší průměr, vrhá stín jen na určitou část povrchu země. Tomuto úzkému pásu, kam dopadá plný měsíční stín, se říká pás totality.

Můžeme se i v naší oblasti těšit na úplné zatmění?

Poslední bylo v roce 1706 a nejbližší bude znovu až v roce 2135. Nejblíže k nám ale bylo 11. srpna 1999, kdy pás totality procházel jižní Evropou. My jsme ho například byli pozorovat v Rakousku.

Jak to tedy vypadá, když se uprostřed dne najednou setmí?

Úplné zatmění trvá asi šest až sedm minut. Po tu dobu skutečně nastane noc, jsou dokonce vidět i hvězdy. Kolem černého středu Slunce je krásně vidět výrazná záře sluneční koróny. Přestože v pátek úplné zatmění nenastane, pozorování i toho částečného bývá pro veřejnost atraktivní. Slunce je přece jen dominantní objekt na obloze.

Autor: Petra Nováková

30.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení