Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Menší města se brání: Neberte nám matriky a stavební úřady

Pelhřimovsko – Nevoli vzbudila u starostů menších měst snaha vlády zrušit v nich kvůli úsporám státní správu. Stavební úřady a matriky z takzvaných „dvojkových" obcí by se stěhovaly do „trojkových". V našem okrese by to znamenalo třeba z Kamenice nad Lipou, Počátek a Horní Cerekve do Pelhřimova.

28.11.2012
SDÍLEJ:

Městský úřad v PelhřimověFoto: Deník/Jan Mazanec

Ministerstvo vnitra plán zdůvodňuje tím, že úředníci ve „dvojkových" obcích jsou málo vytíženi a místo 80 korun na hodinu vyjdou stát někde až na 3 000 korun, kdežto úředníci v „trojkových" obcích mají větší zkušenosti. A protitlak obcí ministerstvo mírní tím, že někde by správu nezrušilo zcela, ale zřídilo tam detašované pracoviště.

„Jezdit do Pelhřimova by pro mě nebylo komplikované, ale mám dojem, že v Počátkách jsou schopni lépe řešit individuální problémy a znají místní poměry," říká Václav Marek z Veselé, který teď staví dům. Doprava by byla potíží hlavně pro ty, kdo nejezdí autem. Třeba pokud někdo vyjede z Mnichu autobusem v 7.08 hodin, do Pelhřimova se dostane kvůli čekání v Kamenici až za dvě hodiny.

Ztratíme význam

„Nedotkne se to nás jako firmy, ale spíš investorů. Podle mě na ně úředníci v menších městech mají víc času a asi by bylo složitější vše řídit z větších center. Ale to ukáže čas," uvádí Miroslav Hanzálek ze stavební společnosti První kamenická.

Kamenický starosta Ivan Pfaur je přímo ve skupině pod Svazem měst a obcí (SMO), která obcím rozesílá výzvu proti tomuto kroku. Podle něj to povede ke ztrátě významu menších měst.

„Už od nás odešel finanční a živnostenský úřad i životní prostředí. Když sem nebudou lidi jezdit za úřady, tak to pocítí i místní obchodníci," vysvětluje Pfaur s tím, že náklady na dopravu za vzdálenějším úřadem stát přenáší na lidi a že stát zatím žádné úspory nevyčíslil.

Soustředěním správy do měst navíc podle něj dojde k tomu, že vyřízení řady úkonů bude trvat déle. „Náš úředník navíc vykonává ještě jiné činnosti a musí absolvovat úplně stejné přezkoušení jako úředník kdekoli jinde," dodává kamenický starosta.

Doplňuje ho jeho „kolega" z Počátek Karel Štefl, podle kterého dosavadní systém funguje a není důvod ho měnit. „Stavební úřad je osou celého úřadu, na něm leží veškeré investiční akce za miliony. Je to tedy servis nejen pro lidi, ale i pro nás jako město," říká Štefl.

Náš úředník vše může řešit operativněji, jeho znalost terénu má svůj význam. Když sem pojede úředník z Pelhřimova, tak zaplatí dopravu a neušetří se nic," vysvětluje Štefl s tím, že pokud by pro úředníky v menších městech bylo něco příliš tvrdým oříškem, už teď přece mohou řadu věcí konzultovat s krajem nebo vysoutěžit velký projekt externě. Stejně jako v Kamenici i v Počátkách podporují výzvu kromě starosty i zastupitelé.

Venkov beránkem?

Oslovili jsme i Jana Machyána, tajemníka pelhřimovského městského úřadu, kam by se vedle Pacova a Humpolce „sebrané" úřady z okresu soustředily. „Zkušenosti našich úředníků jsou možná větší, protože řeší větší spektrum záležitostí, ale pokud by se k nám přesunula agenda odjinud, se stávajícím aparátem bychom to nezvládli," uvedl Machyán.

Na otázku, zda je znalost terénu pro úředníky v menších městech plusem, odpovídá, že se to týká hlavně stavebního úřadu, ale už ne třeba matrik.

Naopak kritiku údajně malé vytíženosti „dvojkových" úředníků zpochybňuje hornocerekvický starosta Jaroslav Andrle. „Vím, že kolega na stavebním úřadě se má co ohánět a někdy mu nestačí ani běžná pracovní doba, aby vše stihnul," tvrdí a dodává, že kontroly z krajského úřadu městu vždy potvrdily, že jeho úroveň výkonu státní správy je velmi dobrá.

„Pořád se argumentovalo tím, aby úřad byl blíž občanům, a tohle by byl opak. Věřím, že SMO bude mít dost síly, aby se to nepodařilo uskutečnit ani tentokrát," podotýká Andrle.

SMO ve své výzvě poslancům a senátorům píše, že na zrušení 413 stavebních úřadů a 1070 matrik by v Česku doplatilo 3,5 milionů lidí z venkova. „Venkov se stává obětním beránkem ve jménu imaginárních úspor státního rozpočtu. Co bude muset venkov dál obětovat? Policii? Lékaře?" ptají se autoři výzvy s tím, že rušení nebere ohled na historické postavení menších měst a přirozenou spádovost do míst, která se už takhle musí potýkat s větší nezaměstnaností a nižšími platy než lidé ve větších městech.

Jan Mazanec

Autor: Jan Mazanec

28.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení