Můžou za to rozmary počasí, které letošní produkci příliš nenahrávaly. Po zimě totiž přišlo téměř letní počasí, rostliny rychle odkvetly a včely tak nestihly posbírat tolik nektaru, kolik v jiných letech.
„Letos byl pro včelaře a jejich včelstva zajímavý a zvláštní rok. Zima byla velice mírná, teploty se pohybovaly okolo nuly. Jarní vývoj začal strašně brzo, minimálně o měsíc dříve než v jiných letech. Včely vstoupily do jara příjem- ně. Mladá generace mohla přinášet více a více medu. Jarní snůška byla poměrně slušná, dobrá. Podzimní byla ale doslova katastrofální. Kvůli suchému počasí skoro nic nekvetlo, a tím pádem nebylo tolik medu," přiblížila Blanka Veletová z Košetic, která vlastní sedmero včelstev.
Nedostatek medu Deníku potvrdil i další včelař, Filip Liška z Pravíkova. „Letošní rok byl, za tu dobu co na Vysočině včelařím, jeden z nejslabších, protože jsme vytočili akorát květové medy, a snůška z lesa, která přichází v červenci, prakticky nebyla. Na některých stanovištích jsme nevytočili vůbec nic a na dvou, které mám u Pravíkova, jsme vytočili v průměru pět kilogramů na včelstvo. To je málo, protože normální průměr je okolo 45 až 50 kilogramů, a letos je to s bídou třicet kilogramů," popsal Liška.
Podle něj se na nižším výnosu podepsalo především počasí. „Měli jsme docela štěstí, že jsme stihli vytočit řepku, protože jsou regiony jako například střední a západní Čechy, které nemají vůbec nic. Nevytočily snad ani kilo medu. U nás bylo velkou výhodou, že řepka medovala později. Počasí se umoudřilo a za poslední týden včely něco nanesly," dodal Liška. Včelaři se shodli, že nedostatek medu se letos na jeho ceně neprojeví. Nicméně příští rok by situace mohla být jiná.
„Kilo prodávám za 110 korun, což není v porovnání s náklady a prací okolo velká cena. Vím, že by mohla být vyšší. Zdražovat ale zatím nebudu, uvidíme příští rok. Pokud by byla další pohroma typu úhynu včelstev, protože i včely se potýkají s řadou nemocí, včetně moru včelího plodu nebo varroázy. Pokud by tedy příští rok nebylo tolik medu, cena by šla nahoru," řekla Veletová.
Stejné ceny jako loni ponechal i Filip Liška. „Za kilogram květového medu si bereme sto dvacet korun a za kilogram tmavého medu 140 korun. Ten už ale nemáme. Co se týče cen po republice, tak ty se asi zvedly. Mluvilo se až o dvou stovkách za kilogram," uzavřel včelař.