Jedním takovým „studentem" je i Pavel Jelínek, který absolvoval Střední školu informatiky a cestovního ruchu v Humpolci, aby získal potřebné vzdělání ke své práci.
„Do školy jsem se vrátil, protože jsem si potřeboval dodělat maturitu kvůli práci a mohl pak dělat revizního technika," říká Jelínek, který také dodal, že znovu studovat pro něj byl náročné, ale na školu si zvykl a maturitní zkoušku složil úspěšně.
Podle ředitelky Střední školy informatiky a cestovního ruchu v Humpolci Marie Loskotové je o vzdělání dospělých velký zájem. Na výuku studenti docházejí jedenkrát měsíčně, vždy v sobotu.
Škola nabízí jak distanční, tak kombinované studium. „Takové studium umožňuje studovat osobám, které se nemohou účastnit výuky kvůli plné zaměstnanosti nebo velké vzdálenosti od sídla vzdělávací instituce," uvedla Loskotová.

Je z čeho vybírat

V této škole lze vystudovat nejrůznější obory – například podnikání nebo profese prodavače či obchodníka. Od školního roku 2015 až 2016 škola také nabídne doplnění vzdělání v oboru sociální činnost nebo předškolní a mimoškolní pedagogika.
„Přihlášky na střední školy mohou studenti zasílat do 15. března," sdělila Loskotová.
Další školou na Pelhřimovsku, která umožňuje vzdělání dospělým, je Střední soukromá škola pedagogiky a sociálních služeb v Obratani.
„O toto vzdělání je u nás na škole docela velký zájem, ale každý rok je to jiné," vysvětlila zástupkyně ředitele této školy Eva Matějková.
Studenti studují jeden intenzivní víkend za měsíc a to od pátku do neděle. „Nyní máme na škole přes dvacet tříd," uvedla Matějková.
Škola nabízí například nástavbové studium na dva roky v oboru podnikání, dálkové studium na čtyři roky v oboru předškolní a mimoškolní pedagogiky, ekonomiky a podnikání a sociální činnost nebo zkrácenou formu dálkového studia na dva roky, která se týká oboru předškolní a mimoškolní pedagogiky.
Dálkové studium ale také nabízí řada jiných škol. Jednou takovou je i Střední průmyslová škola a střední odborné učiliště v Pelhřimově.
Denisa Šimanová