„Oficiální název je mateřské centrum, to ale neznamená, že k nám nemohou přijít například babičky, tety nebo i tatínkové. Na toho prvního ale stále ještě čekáme,“ usmívala se Ivana Kumžáková, která stála u zrodu jedné z prvních organizací tohoto typu na Pelhřimovsku.

Bezprostředně po vzniku se tam pravidelně scházelo šest maminek. Nyní už Sovička eviduje téměř čtyřicet pravidelných návštěvnic, a to nejen z Pacova.

Přijíždějí rodiče a jejich děti například z Leskovic, Cetoraze nebo Bratřic.

Dětské hry a také přednášky

„Je vidět, že místo, kde se mohou scházet maminky na mateřské dovolené, nám tady chybělo. Jde hlavně o to, vytrhnout ženy ze stálého stereotypu a izolace v domácnosti. Pro děti je také dobré dostat se do kolektivu,“ podotkla maminka Ivana Plášilová. „Moc se nám tady líbí,“ dodala.

Tím také vystihla hlavní smysl mateřských center. Kromě zábavy nabízejí i možnost setkávat se, vyměňovat zkušenosti a něčemu se přiučit.

„Pořádáme i různé přednášky a besedy. Účastnili jsme se i pacovského dne bez aut. Od listopadu jsme oficiálními členy občanského sdružení Síť mateřských center. Otevírá se tak možnost dalších aktivit a spolupráce,“ popsala Kumžáková.

V Sovičce se ale ani děti nenudí. Zábavné hry, cvičení nebo výtvarné tvoření je na programu každý týden, vždy v pondělí a ve středu.

Nejtěžší bylo sehnat vhodný prostor

Ke cvičení na overbalech, které dětem pomáhá také ke správnému držení těla a rovnání zad, se přidaly i hry s padákem, které ty nejmenší velmi baví. Za spoustou zábavy se ale skrývá i práce. Založení centra stálo úsilí, hodně času a energie.

„Největší problém byl s vhodnými prostory. Nakonec nám vyšlo vstříc město, které nám zadarmo půjčuje tuto místnost v areálu zámku,“ ukazovala Kumžáková. V té se střídají ještě s dalšími čtyřmi pacovskými organizacemi. Kromě toho využívají i tělocvičnu na gymnáziu.

V průběhu půlroční existence střediska si maminky vytvořily příjemné zázemí. Centrum vzniklo 1. července, zřizovatelem je pacovská farní charita.