Jeho důležitost spočívá v tom, že v okamžiku dosažení této kvóty se naplní i číslo 241, tedy nepřekročitelná celková kapacita školek. Získají letos místo všechny děti? „Zatím pokaždé nám kapacita stačila a problémy nečekáme ani teď,“ pravila optimisticky ředitelka humpoleckých mateřinek Marcela Němcová.

Plno i Na Rybníčku

Ta nicméně jedním dechem dodala, že momentálně byste hledali v tamních třech školkách volné místo zbytečně. Po loňském zápisu doopravdy zbylo v sídlištní školce Na Rybníčku neobsazených třicet míst. Během roku se ale i tato největší mateřinka ve městě se 132 místy zcela zaplnila. Z čehož lze odvodit jednoduchou rovnici. Totiž, že učitelky mohou na podzim přivítat pouze tolik dětí, kolik jich nastoupí do školy. „Kapacitu jednotlivých pracovišť nesmíme překročit,“ dodala Němcová, podle níž by se Na Skalce mohlo uvolnit 43 míst, Na Rybníčku 29 a ve Smetanově ulici 35.

V přijímacím řízení, které začne v pondělních čtrnáct hodin a případně bude pokračovat až do naplnění kapacity i v další dny dopoledne, hraje úlohu spousta ukazatelů.

Mezi ty nejdůležitější patří spádový obvod. Třeba manželé Festovi patří ještě k těm rodičům, kteří před pár roky neměli se zařazením svého potomka do předškolního procesu sebemenší potíže. „Dokonce se nám podařilo zapsat do jiné školky, než kam jsme spádově patřili. To už by dneska asi šlo přece jen hůře,“ mínil David Festa. Podle humpoleckého místostarosty Romana Brzoně to nemožné není ani dnes. „Ředitelka takové rozhodnutí učinit může. Samozřejmě ale pouze v případě, pokud nemá plno,“ podotkl Brzoň.

Pracující a tříletí mají přednost

Při zápisu se bude brát zřetel i na různá kritéria. Naprostou přednost dostanou předškoláci. „Ty musíme samozřejmě uspokojit všechny,“ zdůraznila ředitelka mateřských škol Němcová.

Body k dobru získávají také pracující rodiče v porovnání s maminkami na mateřské dovolené či přihláška dítěte k pravidelné celotýdenní docházce. Naopak šance ratolestí mladších tří let nejsou závratné. „Přijmout bychom mohli jedině dítě, jemuž chybí k dovršení tří let jen několik málo měsíců. A to ještě za předpokladu, že zvládne základní sebeobslužné úkony,“ připomněla Němcová.

A co si Humpolečtí počnou, pokud bude babyboom pokračovat? Což vzhledem k neustále se rozrůstajícím novým sídlištím nelze dočista vyloučit. Radní mají jedno řešení v rukávu schované. Je jím investiční rezerva pro případné rozšíření školky ve Smetanově ulici. „Možnost přistavět tam ještě jednu třídu přibližně pro 28 dětí jsme projednávali již vloni. Uskutečnitelné to rozhodně je,“ řekl Roman Brzoň.