Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mateřinky jsou i v létě využívané

Pelhřimovsko – V mateřských školách je poměrně rušno i přes prázdniny. Školky v jednotlivých městech se střídají.

1.8.2014
SDÍLEJ:

Mateřská školka. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Během hlavních prázdnin je ale celkově navštěvuje jen asi polovina dětí. Například v Humpolci jsou tři mateřské školy, které se střídají po třech týdnech.

„První tři týdny byla v provozu školka Na Rybníčku, potom Smetanova a pak budou děti chodit do školky Na Skalce. Po celé prázdniny máme normální provoz od šesti do šestnácti třiceti," ujistila nás ředitelka.

I v Pelhřimově se pět mateřinek střídá. „Každé letní prázdniny jsou v provozu dvě z pěti školek. Jedna funguje celý červenec a jedna celý srpen. Poslední týden v srpnu jsou pak v provozu všechny školky," vysvětlila zástupkyně z mateřské školy Pod Náspem Jana Dušková.

Tyto letní prázdniny mají službu mateřské školy Osvobození a Komenského. Až polovina dětí tráví prázdniny mimo školku. Část druhé poloviny navštěvuje mateřinku třeba jen několik týdnů, nejmenší část pak celé dva měsíce. „V provozu jsou přes prázdniny jen tři až čtyři třídy. Školky o prázdninách celkově navštěvuje zhruba čtyřicet až padesát procent dětí," prozradila ředitelka mateřské školy Pražská Věra Harudová.

Zájem o letní provoz mateřekých školek ale mezi rodiči stále je. Školky ho zjišťují pomocí dotazníků. Na venkově jsou v létě školky často zavřené. Kupříkladu soukromá mateřská škola Montessori v Dubovicích funguje přes prázdniny podle slov ředitelky Jany Leligdonové jen prvních čtrnáct dní v červenci.

Provoz pak tato soukromá mateřská škola zahajuje stejně jako všechny ostatní školky, to znamená první týden v srpnu.

Podobné je to i v Nové Cerekvi. Tam školka o prázdninách nefunguje vůbec. „Prakticky všichni rodiče řeší prázdniny tím, že pro děti seženou hlídání. Pokud by ho skutečně nenašli, musejí požádat místní zastupitelstvo o umístění jejich dětí do školek v Pelhřimově," objasnil starosta městyse Zdeněk Rajdlík.
Naše ratolesti mají ale možnost navštěvovat babičky a jezdit po letních táborech.

Otevřeny jsou také brány kulturních památek. Někteří rodiče těchto možností využívají. „Mám výhodu, protože jako učitelka na základní škole se můžu svým dětem o prázdninách věnovat. Jezdíme na různé výlety, třeba pod stan. Podíváme se na hrady a zámky. Děti také často navštěvují babičky," popsala Martina Malá z Vlásenice.

To, že školky fungují i během prázdnin, je pro mnohé rodiče skvělé řešení. Objevují se ale i případy, kdy si děti v cizím prostředí nemohou zvyknout a školku, do níž byly v létě přesunuty, navštěvovat nechtějí.

Děti v cizí školce nemají kamarády

Podle slov zástupkyně z Mateřské školy Pod Náspem je zájem o jednotlivé školky vyrovnaný.
Roli podle ní nehraje ani tak oblíbenost školek jako spíš cizí prostředí, na které předškoláci nejsou zvyklí.
To potvrzuje i Malá. „První rok jsme syna chtěli dát o prázdninách do školky. Zaplatili jsme měsíční školné a on tam vydržel čtyři dny. Děti tam totiž byly smíchané z různých školek, on tam neměl kamarády a pořád brečel," vysvětlila Malá.

Kromě letních prázdnin musejí mateřinky fungovat i o dílčích prázdninách během roku.
I při nich se střídají, aby si rodiče dětí nemuseli brát dovolenou a mohli chodit do práce jako během celého roku.

Předškoláků v posledních několika letech přibývá. Mateřské školy na Pelhřimovsku mají plné třídy.
Staré školky se v současné době na mnoha místech okresu opravují a dokonce se stavějí nové.

V okrese se teď stavějí nové školky

Rodiče se mohou těšit například na nově vznikající školku v Obratani. Ta podle slov starosty obce Josefa Hovorky nabídne místo pro třicet dětí. Stavební úpravy v současné době probíhají také na mateřince v Želivě.

Nová přístavba pro dvě třídy po osmadvaceti dětech se objeví i u Mateřské školy Na Rybníčku v Humpolci.
A o zbrusu nové školce teď uvažují i v Novém Rychnově. Podle slov starosty Pavla Martínka tam současná školka funguje, ale už je načase stavět zbrusu novou.

V blízké době bude podle slov starosty vyhlášeno výběrové řízení a stavět by se mělo začít v příštím roce.

Karolína Hovorková

Autor: Redakce

1.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení