Tato slavná věta Rudolfa Hrušínského st. z filmu Vesničko má středisková, se natolik zakořenila v mysli celého národa, že většina lidí v České republice si myslí, že v Pelhřimově krematorium bylo a nadále je.

Ovšem to je chyba. Zmíněné krematorium v Pelhřimově stabilně není. Včera v pravé poledne sice byl malý model krematoria slavnostně odhalen před Šrejnarovským domem na Masarykově náměstí.
Maketa tam však není umístěna nastálo. Plameny ji spálí už v sobotu 23. srpna ve 21 hodin. Tím hasiči navážou na počin, který se ve městě uskutečnil před čtyřmi roky.

„Tehdy jsme krematorium nechali do základů vyhořet, abychom přesvědčili národ, že už skutečně není. Stejně se nám to nepovedlo. Bojovat s mýtem Pelhřimovského krematoria jsme tedy vzdali. Proto bychom chtěli lidem z Pelhřimova a návštěvníkům města alespoň na pár dní v roce, v rámci Celostátního hasičského festivalu dechových hudeb a dnů záchranářů Pelhřimov 2014, dát příležitost prohlédnout si, byť jenom jeho maketu, a navázat na to, o co jsme se snažili v roce 2010 – ulevit národu," nechal se včera slyšet Vlastimil Studený z generálního ředitelství HZS ČR a iniciátor zhotovení Pelhřimovského krematoria.

Tehdy totiž dali hasiči lidem možnost vložit do rakve, která byla umístěna v krematoriu, na lístečku svá trápení a bolístky. Tím, že poté krematorium spálili, vlastně lidem od jejich problémů ulevili.

„Podobnou záležitost bychom chtěli provést i letos. Návštěvníci mají proto možnost přijít si sem na lísteček napsat svá trápení a následně je vhodit do krematoria. Ta pak i s maketou zapálíme 23. srpna ve 21 hodin v rámci veselice, která bude spojená právě s hasičským festivalem. Věříme, že v ohni veškeré problémy shoří nebo alespoň zeslábnou," dodal Vlastimil Studený.

Začátek tradice?

Ten následně podotkl, že by byl rád, kdyby tímto počinem byla založena tradice, že by měl Pelhřimov opravdu na pár dní v roce své krematorium.

„Této myšlence se nebráním. Velice si totiž vážím, že opět vznikla tato iniciativa. Pan Zdeněk Svěrák se nedávno zmínil o pelhřimovském krematoriu v souvislosti s tím, že když lidé jedou směrem na Křemešník, tak si mnozí myslí, že se jedná o krematorium. Málokdo však ví, že je to smuteční obřadní síň," dodal včera při odhalování makety krematoria starosta Pelhřimova Leopold Bambula.