Olešenský novodobý rekord v poštu masek je podle místních čtyřicet. Do toho sice měla uplynulá sobota, kvůli alespoň ze začátku poměrně vytrvalému dešti, daleko. Ale ani to nevadilo. Pat a Mat, vodník, šašek, inseminátor nebo četník totiž vytvořili nezapomenutelnou atmosféru.

„Bohužel se nás sešlo poměrně málo, protože mnoho lidí ulehlo s chřipkou. Snad nám alespoň bude přát počasí a přestane pršet," přiblížil krátce před začátkem průvodu místostarosta tamního sboru dobrovolných hasičů Jan Svoboda, který pro tento rok zvolil masku vodníka.

„Škoda, že prší. Loni byl ale zase velký mráz. Počasí si nevybereme. Máme jenom strach, aby se nám nerozmočily tyto papírové masky, ale snad to zvládneme," ukázala si na obličej Adéla Šulcová, která šla spolu s Petrou Sedláčkovou za Pata a Mata.

Voňavé koblížky i pití na zahřátí

Krátce před desátou hodinou se masopustní postavy začínají řadit před vchodem do obecního úřadu. Přicházejí muzikanti. Někteří z nich mají hudební nástroje schované před kapkami deště pod igelity. Do čela průvodu jde četník, začínají znít první tóny masopustní písničky a průvod se vydává po silnici směrem na Jihlavu. „Ves je velká, tak aby to masky všechno stihly obejít, začínají u poslední chalupy a pak se přesouvají směrem do centra obce," dodává starosta Olešné Josef Bláha.

Ono obejít sto chalup, které jsou od sebe poměrně vzdálené, není jen tak. Navíc lidé v Olešné jsou štědří, tak obchůzka trvá o něco déle. Někde koledníci dostávají voňavé koblížky, jinde něco dobrého k pití a nechybí ani pár korunek do četnické kasičky. Svým dárcům pak průvod ochotně zazpívá a zatancuje. „V půlce se přesuneme do kovárny a pak obejdeme druhou polovinu vsi. Budeme rádi, když to všechno stihneme do tmy," komentuje Jan Svoboda.

Fantazii se meze nekladou

Masopust se v Olešné povedl na výbornou. Místní se už nyní těší na příští rok a vymýšlejí, jakou originální masku zvolí. Letos byly všechny krásné a svým způsobem i originální. „Jdu za inseminátora. Volba pro mne byla docela jednoduchá, protože studuji zemědělskou univerzitu. Loni jsem šla za dort, ale to už jsem letos zavrhla, protože maska byla poměrně neforemná," zavzpomínala Tereza Kosová. Starosta k tomu dodal: „V každém roce je nějaká maska, která je ta nejlepší, tak se necháme překvapit, která bude ta nej zase příští rok," uzavřel Josef Bláha.