Mezi tradiční masky pro dívky patří princezna nebo víla. Novinkou je ale Monster High. Jde o módní panenky 
z oblíbeného amerického kresleného seriálu pro děti. Nejsou to ale jen seriálové či filmové postavy, jimiž se děti inspirují. Chlapci sice často volí svého oblíbeného filmového hrdinu, jako je Batman nebo Spiderman, 
v poslední době se ale opět vracejí i k tradičním maskám.

„Oblíbený Spiderman se letos prodává trošku méně. Opadl i loňský zájem o šmouly. Možná je to i zásluhou rodičů, ale kluci se vracejí i k pirátům a rytířům," prozradil majitel pelhřimovského podniku Ptákoviny Jaromír Kašpar.

I v humpoleckém Darovánku kluci nejčastěji volí masku piráta. Letošní novinkou je ale podle vedoucí zákaznického oddělení také ninja nebo kovboj, pro holky pak kostým jahodové víly nebo králíčka.

Masky prodávají i second handy, kde jsou kostýmy o poznání levnější. Podle majitelky humpoleckého second handu Miroslavy Hamáčkové je o zboží z druhé ruky velký zájem. Second handy mají ale často omezený sortiment, například podle států, 
z nichž zboží dovážejí.

Upíři, dýně, piráti  a také kostlivci

„Bereme zboží z Anglie, to znamená, že se objevují hlavně halloweenské prvky, tedy kostlivci, dýně nebo upíři a čarodějnice. Dětem se to líbí, maminky by na nich ale často raději viděly motivy z českých pohádek a večerníčků, jako Křemílek a Vochomůrka," řekla Hamáčková.

A co ovlivňuje výběr masek u dětí? Podle Kašpara má na děti velký vliv televize a také rodiče. To potvrdila i vedoucí zákaznického oddělení humpoleckého Darovánku. Podle ní je ale pro děti důležité i kvalitní zpracování kostýmu.

S blížícím se masopustem ale masky obléknou také dospělí. Největší nápor těchto zákazníků očekávají prodejci koncem února či začátkem března, kdy se nejen 
po Pelhřimovsku prožene nejvíce masopustních průvodů.

Sehnat masky pro dospělé není nic snadného. Obchody se většinou soustředí hlavně na dětské zákazníky. Prodejci se ale snaží vyjít vstříc i mladým lidem a rodičům.

„Pro dospělé máme třeba kostýmy sestřičky, pokojské, gejši nebo čarodějnice. V oblibě jsou i masky zvířat," uvedl majitel Ptákovin.

Jako doplňky se podle Kašpara nejvíc prodávají barevné make-upy, líčidla, umělá krev nebo třeba latexy na vytvoření stařeckých vrásek. U dam jsou pak v oblibě také paruky ve stylu dvacátých let minulého století.

Pro doplňky ke kostýmu si do Ptákovin zašla i Petra Němcová. „Chystám se do průvodu v Hněvkovicích. Vybrala jsem zelenou paruku Královna bažin. A vezmu si i zelený make-up na obličej. Maska bude vypadat realističtěji," řekla.

Masopustní průvody se konají v řadě obcí. Na tradiční velký pelhřimovský průvod se můžeme těšit čtvrtého března.

Karolína Hovorková