„Martin Zehnal k nám přijel z Hrušek. Asi znáte Brno, ale to je jen takové předměstí Hrušek, to je třeba zdůraznit. K dnešnímu dni pod jeho jménem registrujeme dvacet různých kuriózních kol, ale nejsou to zdaleka všechna, která vyrobil," uvedl hosta Josef Vaněk. Jedním z kol, která se zapsala do České knihy rekordů, je čtyřicet centimetrů vysoký bicykl, kterému říká „spermie". „Protože budeme rozšiřovat expozici Zlaté české ručičky, tak jsme Martina poprosili, jestli by nám sem jednu tu svou ‚spermii' nepůjčil. Aby ale nepřijel jen tak, zkusí tu vytvořit nový rekord ve slalomu na padesát metrů na kole zvaném ‚baletka'. Její zadní i přední kolo zatáčí samostatně," pokračoval Vaněk.

Jak řekl, tak se také stalo. Slalom mezi kužely zvládl Martin Zehnal za 42,76 sekundy. A geny v sobě nezapře ani Martin Zehnal mladší, který do města rekordů přijel s tátou. Pětiletý šikula se předvedl na zmenšené replice historického vysokého kola, na němž například Josef Zimovčák absolvoval Tour de France.

Na normálním kole jezdijó pavóci

Martin Zehnal starší přitom začínal jezdit na netradičních bicyklech až o něco později. „V sedmé třídě, někdy asi v osmaosmdesátém měl učitel dvojkolo, tak jsme si ho s kamarády udělali taky. To ale nedrželo a zlomilo se. Tak vzniklo druhé, třetí a potom jsem vyrobil ‚žirafu', po které následovala další kola," popisoval rekordman, který je povoláním zámečník. Jak dodal, ani normální bicykl mu prý ale doma nechybí. „Sice na něm nejezdím, ale mám ho. Jezdijó na tym pavóci," přiznal sympatický Moravan.

Přítomní se dále včera dozvěděli i jednu zajímavost o Muzeu rekordů a kuriozit, které sídlí v Jihlavské bráně, totiž že v letošním roce oslaví dvacáté výročí svého založení. Oficiální první prohlídka se tam uskutečnila 30. června 1994 v 10 hodin. Od té doby už v knize návštěv přibylo mnoho a mnoho zápisů. Jeden z nich třeba říkal: „Je to zde báječné – velikosti nám vyhovují!" Ústav zrakově postižených.

„Smysl naší činnosti není jen v tom, že registrujeme rekordy do České databanky rekordů, smyslem naší činnosti je i, a nevím, jestli dokonce ne hlavně, objevovat takové ty nenápadné mistry svých oborů, lidi, kteří toho spoustu umějí, spoustu toho dokázali, ale nejsou tak známí. Chceme i v éře internetu, facebooků a všeobjímajících mobilních aplikací lidem říct: neseďte jenom doma ve světle displejů, ale pojďte ven a pojďte něco dělat. V tom je smysl lidského žití. Kéž by se ten trend trochu otočil, my ještě chvíli vydržíme se o to snažit," přemítal Miroslav Marek.

Soutěž o Českou knihu rekordů

Chcete si zasoutěžit a dozvědět se něco o českých rekordmanech? Tady je soutěžní otázka: Kolik měří za sebou poskládané dřevěné hranoly, z nichž je složen hlavolam Gordický uzel uvnitř žárovky z dílny Leopolda Heneše? Odpovědi posílejte na e-mail muzeumrekorduakuriozit@dobryden.cz, a to do konce tohoto týdne. Kdo bude svým tipem nejblíž, vyhraje Českou knihu rekordů IV. Ke správnému odhadu určitě pomůže zajít se do muzea nejprve podívat.