VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mám za to, že bychom o něco důležitého přišli, kdybychom půst chtěli přeskočit

Moraveč – Po čase masopustu přichází období půstu. To se bude dotýkat i komunity, která náleží k evangelickému sboru v Moravči nedaleko Pelhřimova. O tradicích mezi evangelíky, o odlišnostech od dominantní katolické církve, o kultuře i muzicírování jsme si na faru Českobratrské církve evangelické v Moravči přijeli povídat s farářem Danielem Matějkou.

18.2.2018
SDÍLEJ:

Daniel Matějka stojí v čele sboru Českobratrské církve evangelické v Moravči od roku 2008.Foto: Deník / Jíra Jiří

Začíná období půstu. To potrvá až do Velikonoc, které letos přijdou na přelomu března a dubna. Jak nadcházející týdny budou vypadat ve farnosti, kterou spravujete?

Postní období se projeví především na obsahu nedělních biblických textů, které při nedělních bohoslužbách čtu. Půst je příprava na Velikonoce, které jsou i pro nás evangelíky velkými svátky. Když se člověk předtím nezastaví a trošku nepřipraví, tak ty Velikonoce mohou kolem něho proletět, aniž by je člověk nějak prožil, aniž by se ho dotkly. Právě půst je pro nás způsobem, jak vnímat Ježíšovu cestu na Golgotu. Proto bude půst tématem na bohoslužbách.

Liší se nějak toto období u evangelíků od půstu u katolíků?

V evangelické tradici nebyl nikdy tak silný důraz na stravovací stránku půstu. Naopak půst byl přijímán jako období, kdy na této jeho vnější stránce tolik nezáleží. To se v poslední době mění a obrací, takže i lidem z našeho sboru čím dál víc zasahuje půst, jeho praktikování, do jídelníčku.

Jak konkrétně se se to projevuje? Třeba právě tady ve sboru v Moravči?
Tady je společenství dost pestré, což se projevuje i v rozdílných přístupech. Za to jsme rádi. Když se bavíme při biblické hodině, tak zjišťujeme, že každý si zvolí trochu jiný přístup, něco malinko jiného, co si v půstu odepře. Nebo co v tomto období v souvislosti s půstem řeší.

Myslíte už teď na prahu období půstu na vlastní Velikonoce?
Ano. Mě k těm myšlenkám přivádějí biblické texty, které jsou doporučené pro nadcházející neděle. Právě v tomto období začíná Ježíšova cesta ze severu k Jeruzalému, a to pro mě osobně je příprava na Velikonoce. Připomínat si, co v Ježíšově příběhu Velikonocům předchází, považuji za důležité.

Prolínají se tím i myšlenky, jimž by se dalo říct organizační či praktické? Starost o přípravu kostela a dalších prostor tady ve sboru v Moravči?
To přijde, až se Velikonoce opravdu přiblíží. Popravdě, my nedáváme takový důraz na vnější stránku, i když taková květná neděle se na vzhledu kostela projeví. Je v tom ale více symboliky. Těsně před Velikonocemi rád prožívám setkání na Zelený čtvrtek v potemnělém kostele, kdy se čtou pašije. To je událost, která vybočuje z pravidelného rytmu. Při té příležitosti kostel působí svou vlastní atmosférou, ale velké zdobení k tomu třeba není.

Těšíte se už teď na Velikonoce?
Ano. Ale ne tak, že bych k nim už teď utíkal v myšlenkách, že bych chtěl přeskočit ten půst. Mám za to, že pak by půst ztratil na svém poselství. Kdyby nesměřoval k Velikonocům tak, jak tradičně směřuje.

Ke kostelům, farnostem a lidem, kteří se na těchto místech setkávají, patří i spolčené kulturní aktivity. Také tady v Moravči se v posledních letech formuje jakési kulturní centrum. Jak se vám vytváření takového centra daří?
Není to jednoduché. To je ale povzdech, který slýchám z různých stran. Uspořádat kdekoliv nějaký kulturní počin, aby přišli místní, je obecně oříšek. Také u nás platí, že častěji přijedou lidé z okolních obcí nebo z Pelhřimova. To se potvrdilo také loni, kdy se i u nás ve zdejším kostele konal koncert, který byl součástí Českého varhanního festivalu. Přijelo a přišlo šedesát sedmdesát posluchačů, což jsme považovali za nečekaný úspěch. Hodně jich ale bylo z okolí.

Kultura ale do kostela patřila vždy…
Ano, s tím souhlasím.

Zmínil jste loňský koncert u příležitosti Českého varhanního festivalu. Jak se sem taková akce dostala?
Trochu nečekaně. Přišli s tím organizátoři festivalu, kteří chtěli koncert uspořádat také u nás. Ta myšlenka se mi moc líbí. Oni oslovují obce, také v našem případě mířilo oslovení na obec. Organizátoři sami hledají, kde jsou drobné kostely a v nich funkční varhany. A díky tomu ukazují, jak kvalitní koncert se dá i na takových místech uspořádat. U nás se nejednalo o první varhanní koncert, ale po nabídce jsme sáhli, neboť to byla příležitost stát se součástí něčeho širšího. Český varhanní festival je určitě známý a má slušnou prestiž.

Plánujete opakování varhanního festivalu? Navázali jste při té příležitosti kontakty, které by myšlence na opakování mohly napomoci?
Určitě to nebyl poslední varhanní koncert, který se u nás konal. Význam mělo, že souběžně s koncertem tady byly i další aktivity, bohoslužby, přednáška… Pravidelně tady probíhá Festival na dobrých cestách, takže se nabízí toto spojení.

Sám máte k hudbě evidentně hodně blízko, hrajete na řadu hudebních nástrojů. Jak jste se k muzicírování dostal?
To se asi hodně předává v rodině. U nás v rodině se muzika vždycky hodně poslouchala. Táta dokázal sednout za piano a hrát, přestože se na klavír neučil v hudební škole. To pro mě představovalo povzbuzení. Že si člověk může dopřát dobrou muziku, i když není školený profesionál.

Jak se vám daří skloubit muzicírování s profesí duchovního?
Pro mě existuje muzika, jedna její stránka, dimenze, kdy jsem vděčný, že vůbec nesouvisí s mojí profesí. Věnuji se totiž i hudbě, která mě vyvede mimo církevní prostor, mezi lidi, kde člověk vůbec není za faráře. Jako farář jsem pro spoustu lidí v první řadě právě farář a teprve až pak člověk. A ta muzika dokáže toto odbourat. Při muzicírování se totiž vytvářejí jiné vazby, za to jsem vděčný.

Existuje na druhé straně i něco jako propojení obou popisovaných světů?
Ano. Pokoušíme se v kvartetu zpívat církevní hudbu, tam se u mě naopak role duchovního a muzikanta propojuje. Tam vidím přidanou hodnotu ve vnímání obsahu písní, které zpíváme.

Která z těch dvou poloh muzicírování je vám bližší?
Důležité jsou pro mě obě. Nerad bych o některou z nich přišel.

Který hudební nástroj je pro vás zásadní?
Já jak nemám žádný hudební nástroj opravdu vystudovaný, tak mám odbouraný stud brát do ruky různé hudební nástroje. A když je příležitost, tak si na ně zahrát. I když v současnosti, kdy máme malé děti, člověk víc volí a vybírá, kam se za muzikou vydá.

Po kterém nástroji saháte nejraději?
Nejsnáze se bere do ruky kytara.

Když už se bavíme o hudebních nástrojích. Je nějaký, na který byste se ještě chtěl naučit hrát?
Z nástrojů, na které dosud nehraju, mně imponuje basa. V kapele není v popředí, basáci stávají většinou někde vzadu a přitom dělají skoro to nejdůležitější.

Vraťme se ještě k vaší profesi evangelického duchovního. Jak se člověk dostane k takové práci? Působil takto někdo z Vašich příbuzných?
Profesi jsem zdědil. V evangelické církvi to ostatně bývá časté, statistika by to asi potvrdila. U mě je to tak, že otec byl farář a děda byl farář. Na druhé straně mám dva sourozence, kteří k tomuto povolání nedošli, a stejně tak to měl se sourozenci i můj otec.

Je to profese na celý život?
To se hodně změnilo. Dříve se to za povolání na celý život považovalo. V současnosti je generace farářů, kteří třeba už na počátku farářské cesty nejsou rozhodnuti dělat toto povolání celý život. Na druhé straně vstoupí do služby jako faráři lidé, které měli předtím civilní povolání. V praxi se ukazuje, že to není na škodu.

Vy osobně uvažujete, že někdy s kněžstvím skončíte a pak budete dělat něco jiného?
Reálně nad tím neuvažuji. Musím ale přiznat, že takový drobný krůček k jiné profesi si dopřávám, a to tím, že mám pár hodin latiny na pelhřimovském gymnáziu.

Tak to ale přece bylo vždycky, že duchovní byli i kantoři…
Ano, to je pravda. Farářování má k pedagogice blízko, ale farář třeba učil jenom náboženství. Tady v Moravči tomu bylo taky tak. Farář a učitel byly dvě postavy, které působily vedle sebe.

Vy jako evangelický farář působíte v Moravči od roku 2008, letos v září uplyne deset let od okamžiku, kdy jste sem nastoupil. Jaká bude oslava?
Jste první, kdo tuto myšlenku nadnesl. K tomu mému desetiletí se váže ještě jiná věc. U nás jsou faráři voleni. To, že mně končí desetileté období, na prvním místě znamená, že společenství bude rozhodovat o mém pokračování. Čekají mě volby. To je hlavní moje myšlenka, která se kolem zmíněné „desítky“ točí.

Obstojíte? Jak výsledek této volby odhadujete?
Věřím, že kritika mého působení přicházela průběžně. To je vždycky dobře. Volba samotná bude spíš formalitou, důležitější jsou rozhovory, které jí předcházejí, hledání, kam se společně vydat. Volba je dobrá příležitost nechat zaznít také ty kritické hlasy.

Daniel Matějka
Narodil se v roce 1982 v Plzni.
Otec i dědeček byli faráři Českobratrské církve evangelické.
Od deseti let vyrůstal v Českých Budějovicích, kde také absolvoval osmileté Biskupské gymnázium.
Vystudoval evangelickou teologickou fakultu v Praze.
Rok byl na studiích v německém Heidelbergu a před příchodem do Moravče absolvoval roční vikariátní praxi v Miroslavi.
Od roku 2008 působí jako farář Českobratrské církve evangelické v Moravči na Pelhřimovsku.
Je v pořadí teprve osmým farářem, který sbor od jeho ustavení po roce 1781 vede.
Hraje na řadu hudebních nástrojů, jako jsou kytara, klavír nebo trubka.
S manželkou Terezou vychovávají tříletou Marianu a ročního Petra.

Autor: Jiří Jíra

18.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Ředitel 20 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti obchodu, marketingu a v příbuzných oblastech Marketingový manažer, -ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: znalost problematiky trhu Golfského regionu, praxe min. 10 let manažer společnosti, znalost v oboru optoelektronika, aktivní znalost slovem i písmem AJ, Arabštiny včetně rozdílu UAV KSA, Egypt, reference od posledního zaměstnavatele, , Životopisy zasílat na steflova@optokon.com. Pracoviště: Optokon kable co., ltd., s.r.o., Kouřimského, č.p. 2500, 393 01 Pelhřimov. Informace: Eva Šteflová, +420 602 105 547.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 29 800 Kč

Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství) Lékař, -ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29800 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Telefonický kontakt možný v pracovních dnech v období od 7:00-15:30 hodin. Ve stejný čas je možný i osobní kontakt na výše uvedné adrese.. Pracoviště: Nemocnice pelhřimov, příspěvková organizace, Slovanského bratrství, č.p. 710, 393 01 Pelhřimov. Informace: Vladislava Nováčková, +420 565 355 122.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Operátor ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Osobní a telefonický kontakt možný v době od 8:00 - 14:00 hodin., , Práce svým charakterem vhodná spíše pro muže! (břemena nad 25 kg), , E-mail: vesela@marotta, honzl@marotta. Pracoviště: Marotta zpracování plastů s.r.o. - komorovice, 396 01 Humpolec. Informace: Jaroslav Honzl, +420 774 429 706.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 18 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: trestní bezúhonnost, příjemné vystupování, komunikativnost, spolehlivost, pracovitost.. Pracoviště: Ing. josef hladík - pracoviště čerpací stanice, Pelhřimovská, č.p. 758, 394 70 Kamenice nad Lipou. Informace: Josef Hladík, +420 777 088 949.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Cena medu by na Vysočině výrazně stoupat neměla

Videosouhrn 18. června 2018

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Poslední kolo určilo sestupující. Budíkov dolů doprovodí Počátky

Pelhřimovsko – Neochota týmů ze špice tabulky postoupit do I. B třídy způsobila, že dochází k navýšení počtu sestupujících z Poutník ligy. K Budíkovu, který svůj osud už v posledním kole nemohl změnit, přibyli fotbalisté Počátek.

Pacov končil hororovým poločasem

Pelhřimovsko – Krutý debakl na závěr sezóny utrpěli fotbalisté Pacova. Ve druhém poločase zápasu v Dobroníně zcela propadli, prohráli 8:2.

Na hřišti, které stálo 30 584 hlasů, vládnou od neděle děti

Pelhřimov – Caparti míří od neděle v Pelhřimově na další hřiště. Najdou ho mezi paneláky na největším pelhřimovském sídlišti a v orientaci jim určitě pomůže, že jeho symbolem bude Rákosníček.

Havlíčkův Brod jasně prohrál, přesto se v divizi zachránil

Vysočina – Fotbalisté Havlíčkova Brodu nestačili v krajském derby na Ždírec a v zápase 17. kola divize D doma prohráli rozdílem třídy. Přesto slaví záchranu, kterou měli jistou už od soboty díky výsledku v sousední skupině E.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT