Lidé zatím vozí letní ovoce, a to především třešně a meruňky. „Pálit jsme začali 1. srpna. Zatím jsme tu ale příliš ovoce neměli. Doteď mám zpracované tři várky a další pálení mě čeká o víkendu. Že je to letos 
s ovocem bída, říkají i lidé, kteří si přiváží například meruňky z Moravy," zhodnotil množství ovoce z kraje sezony majitel Pěstitelské pálenice Pacov Pavel Vaněk.

S jistotou v hlase Vaněk také tvrdí, že loni bylo v tuto dobu ovoce rozhodně více. „Během loňské sezony byla úroda extrémně velká. Všeho bylo dost, a to jak třešní, jablek, hrušek či meruněk. Stromy tak teď nejspíše odpočívají a také jich několik pomrzlo," hledal příčinu v letošní nepříliš perspektivní sezoně.
Pokud bude letos dostatek ovoce, hlavní sezona se teprve dostaví. „Vzhledem 
k tomu, že jsme na Vysočině, tak tady dozrává ovoce později. Hlavní sezonu pálení, kdy je ovoce nejvíce, máme tedy až od druhé poloviny října do Vánoc," řekl Vaněk. Dodal také, že když je ovoce málo, lidé ho zužitkují raději do buchet 
či na marmelády.

Podobně s ovocem nakládá i Marie Šebová z Bohdalína. „Z rybízu většinou dělám šťávu, ale ta mi zbyla od loňska, tak jsem ho dala do mrazáku. Ze zbytku jsem také udělala marmeládu, 
do které jsem přidala ještě jahody nebo borůvky. 
Z čerstvého ovoce ale buchty nebo koláče nedělám," popsala, jak zpracovává letošní ovoce, Šebová.

Ze švestek, které u Šebů na zahrádce zrají prý až 
v říjnu, dělají povidla. „Na slivovici švestky nesbíráme. Když si ale někdo přijde, že by je na to rád využil, necháme mu je," dodala.
Prozradila také, že meruňky a broskve neměli letos žádné. „Stromy s těmito plody nám bohužel někdy začátkem května pomrzly," řekla Šebová.

Příliš pozitivně letošní ovocnářskou sezonu nevidí ani majitel Palírny Želiv 
Josef Valenta. „Předvídat, 
zda letos bude dost, či málo ovoce, je ještě daleko. Jsme teprve na začátku. Lidé teď totiž ovoce, a to především třešně, začínají nosit. Je toho ale málo a osobně si myslím, že letos to bude oproti loňsku poměrně slabé," řekl svůj názor Josef Valenta.

I on hodnotí právě loňskou sezonu velice kladně. „Loni byla sezona, co se množství ovoce týče, velice dobrá," ukončil Valenta.