Na druhou stranu jsou lidé, kteří nevyhledávají velkou společnost nebo si do vody chtějí skočit, kdy je napadne. Ti raději tráví léto u vlastního bazénu, stejně jako například Jana Krbcová z Humpolce, která si pořídila bazén teprve letos na jaře, a ačkoliv to pro ni byla velká investice, zatím nelituje.

„Vodu miluji a hrozně ráda se koupu a plavu, ale pokud bych chodila každý letní den na koupaliště, prodražilo by se mi to. Je tam plno lidí, zaplavat si nemůžu a každou chvíli mám strach, že mi někdo skočí na hlavu. Navíc ani nejsem ten typ, co vypadá dobře 
v plavkách," zmínila se Krbcová.

Podle oblastního manažera prodeje z pelhřimovské prodejny Mountfield Jaroslava Nedělčeva je největší výhodou bazénu na zahradě pohodlí. „Doma je příjemně, člověk se nemusí bát o děti, může u bazénu posedět, něco si ugrilovat a je si jistý, že je tam čistá voda," vyjmenoval Nedělčev.

O bazény je podle něj stále stejný zájem, žádné speciální trendy nepozoruje. Nejprodávanějšími bazény jsou přitom ty s hloubkou od 120 do 150 centimetrů.

„My máme nadzemní bazén o průměru pět metrů a hloubce metr dvacet, jelikož jsem chtěla, aby se tam dalo aspoň trochu plavat. Bohatě to stačí," pochválila si Krbcová.

Prodlouží sezonu

Lidé prý mají velký zájem 
o bazény s tepelným čerpadlem, protože díky němu si člověk může koupací sezonu prodloužit klidně i o dva měsíce. „I při nepříliš teplém počasí má voda dvacet a více stupňů. Za stejné peníze jako 
k moři, kde bychom se koupali týden, se tady budeme při pěkném počasí koupat celé prázdniny," vyzdvihla Krbcová, co ji nejvíce potěšilo.

Podle ní se vyplatí bazén 
i finančně. „K rybníku jsme se jezdili koupat málo, jelikož je asi čtyři kilometry daleko, navíc o kvalitě vody se dá 
v parném létě pochybovat. Raději jsem celý rok šetřila 
a zajela si s mamkou k moři. Krásná voda, celkem jistota pěkného počasí, jediné minus bylo, že je to jenom na týden,
a navíc celkem draze. Týden ve Španělsku nás vyšel na desetitisíce korun," uvedla Krbcová s tím, že pořizovací cena bazénu byla okolo deseti tisíc. K vlastnímu bazénu však musela dokoupit ještě schůdky 
a filtraci.

„Když jsme přikoupili vše, co je potřeba, třeba filtraci, bazénovou chemii a hlavně solární ohřev, aby se nemuselo čekat, až slunce vodu ohřeje, vyšlo nás to celkem něco málo pod 20 tisíc," sdělila Krbcová.

Měří hladinu chloru

Podle Nedělčeva vyjde nákup bazénu i s filtrací, montáží, solárním ohřevem a schůdky třeba na 18 tisíc korun. „Následná údržba stojí asi 500 korun ročně. Voda se musí filtrovat, takže je třeba trochu elektrického proudu a také sada běžné chemie," řekl.

Janě Krbcové připadá údržba zatím jednoduchá. „Každý týden je potřeba změřit pH a hladinu chloru. Podle potřeby se pak přidá nebo ubere. Jelikož máme i plachtu, kterou bazén přikrýváme, není potřeba z něj lovit nějaké velké nečistoty. Na mouchy máme síťku a o zbytek se postará písková filtrace. A jednou za čas je potřeba vysát oslizlé stěny speciálním vysavačem," vyjmenovala majitelka bazénu.

Na zimu je potřeba zkontrolovat, popřípadě upravit chemické složení vody, uklidit filtraci do tepla a odpustit vodu po úroveň filtrace. „Bazén se ani nemusí přikrývat," řekl manažer prodeje z Mountfieldu.

S tím, že udržovat bazén čistý a v provozu je jednoduché, souhlasí i Petra Vávrová z Radostína, jejíž rodina má na zahradě bazén už asi deset let. „Údržba není složitá. Filtrace a chlor skoro vše vyčistí a co nevyčistí, na to máme vodní vysavač nebo síť," uvedla Vávrová.

Největší výhodu bazénu pak spatřuje v tom, že se vyhřeje dříve než rybník či přehrada, takže je v něm příjemnější voda ke koupání.

Zuzana Rodová