Brutus přijíždí do Pelhřimova v roce, kdy slaví padesátiny. Skupina vznikla v Rakovníku už v roce 1966, tehdy začínala pod názvem Mandragora. Ostatně název měnil Brutus několikrát, v době normalizace jí tehdejší úřady několikrát pozastavili činnost, kapela se pak do tancovačkových sálů vracela zpravidla pod novým názvem.
Pro připomenutí hrála od roku 1973 jako Elektronik, od roku 1980 poprvé jako Brutus, od roku 1982 pod názvem Kyklop a po roce 1989 se konečně natrvalo vrátila ke jménu Brutus.
K tancovačkovému bigbítu se Brutus vždycky hrdě hlásil a sály kulturních domů ve městech i sokolovny na vsích napříč celou Českou republikou objíždí se svým čtyřhodinovým zábavovým koncertem vytrvale i v současnosti.
V polovině devadesátých let minulého století skupina hrála ve filmu Indiánské léto Saši Gedeona, poté se mihla i v televizních sitkomech a seriálech jako Comeback nebo Okresní přebor.
Spolupracovala nebo vystupovala s britskými nebo slovenskými kapelami, například se Suzi Quatro nebo s No Name. V současnosti má Brutus deset členů, přičemž tři z nich vystupují s kapelou jen občas. Klíčovými osobami jsou šedesátiletý zpěvák a bubeník Vladimír Hasal a ještě o osm let starší zpěvák a klávesista Alexander Sáša Pleska. Ani jeden z této dvojice ale úplné začátky kapely nepamatuje, neboť Pleska přišel do kapely v roce 1974, kdy se jmenovala Elektronik, a Hasal se přidal v roce 1977. Ke generaci šedesátníků patří ještě flétnista a saxofonista František Matějovský a baskytarista a zpěvák Milan Křížanovský, kteří působí v kapele rovněž od sedmdesátých let minulého století. Do stálé sedmičlenné sestavy náleží ještě bubeník Pavel Fišar, kytarista a zpěvák Jozef Kupčík a kytarista Václav Trlica.
Zítřejší pelhřimovská tancovačka s legendou Brutus v kulturním domě Máj zatím není rozhodně vyprodaná, šance vidět a naživo slyšet opravdovou legendu českého bigbítu je pořád velká.