„Přednášky děláme po celé republice, jsou primárně určeny pro osmnáctileté či devatenáctileté studenty, kteří si budou dělat, nebo už získali řidičský průkaz, ale často mají zájem i v základních školách pro žáky devátých tříd,“ uvedl Jaroslav Mach z pardubické neziskové organizace DOLY BIKERS, která ve spolupráci se žďárskými městskými policisty a odborem dopravy akci uspořádala.

Na vlastní kůži

„Chceme mládeži přiblížit motorkařinu, z níž vycházíme a jež patří v silničním provozu k nejnebezpečnějším, jak by měli jezdit, tak, aby mohli příště zase vyjet. Hovoříme ale i o tom, jak se chovat za volantem auta, na kole, jako chodci, prostě všichni na silnici. Jedním z impulsů, proč jsme se do této prevence pustili, je přibývající počet pomníčků u silnic, které připomínají vesměs velmi mladé lidi,“ sdělil Mach.

Jedno z velmi důležitých pravidel, které při přednáškách mládeži připomíná, říká, že přednost člověk má, až mu ji někdo doopravdy dá. To znamená nespoléhat na zákony a předpokládat, že druzí je znát nemusejí, anebo je nerespektují. „Je třeba počítat s tím, že každý řidič, se kterým se na silnicích setkáme, nás může zabít. Je pravda, že mladí lidé mají svoji hlavu a často se poučí,až na vlastní kůži, což v těchto případech může být tragické, ale máme i řadu ohlasů od studentů samých, že je přednáška oslovila, což nás těší,“ dodal Jaroslav Mach.