I když meteorologové předpovídají  oblevu, nachystaná pro ně bude řada vleků i běžeckých cest.

Tyto trasy často prohrnují nadšení amatéři, kteří si pořídili vlastní sněžný skútr.

Jedním z nich je i František Sochor z Veselé, který pořídil ojetý ruský stroj Buran.  „Skútr vytvoří plochu a přídavné zařízení zvané stopař do toho pak ještě vmáčkne stopu o celkové šířce pětačtyřicet centimetrů," řekl.

Stopař podle něj stojí asi třicet tisíc korun, vibrační ještě víc, proto si zařízení vyrobil sám. „Jako zátěž lyžin jsem použil starou autobaterii," dodal Sochor. Jeho skútr vyvine rychlost až 60 km/h a může za ním také surfovat lyžař přivázaný na laně.

Běžecké stopy před víkendem upraví v řadě míst. Například v Humpolci vyrazí už v pátek sněžný skútr v 15 hodin na jižní trasu směr Krasoňov. V sobotu od sedmi hodin se upraví severní cesta směr Lipnice a po obědě přijde na řadu trasa na Radostín.

Jezdit se začne ve tři odpoledne

V Černovicích a okolí už jsou od čtvrtka připraveny obě běžecké trasy, a to jak malý cvičný okruh, tak i delší trať z Černovic na Moudrov.

„Sněhu tu máme docela hodně, takže začátku bežkařské sezony nic nebrání. Někteří nadšenci dokonce vyrazili ještě dřív, než jsme prohrnuli stopy," sdělil černovický starosta Jan Brožek s tím, že obě trasy jsou od pátku zájemcům plně k dispozici.

Co se týká sjezdování, rozjíždí se i většina vleků na Pelhřimovsku, počínaje tím největším, na Křemešníku. Tam se vlek rozjede už v pátek v 15.00. „Máme tu asi 50 až 75 centimetrů sněhu, a ještě do poslední chvíle zasněžujeme, abychom přežili případnou oblevu," vysvětlila provozovatelka křemešnického vleku Magda Vaňková.

To v okolí Antonky u Kamenice nad Lipou je sněhu podle Libuše Zemanové, jejíž rodina tam prohrnuje běžecké trasy a provozuje i tamní vlek, ještě málo na to, aby se zázemí pro běžkaře dalo náležitě upravit. „Ještě potřebujeme, aby víc napadlo," míní Zemanová. Jak ale doplnila, na sjezdovce je bílé nadílky dostatek, takže v pátek s úderem sedmnácti hodin tam poprvé v sezoně pustí vlek.

„Doufám, že přilákáme dostatek lyžařů a letošní sezona bude lepší než ta minulá. To ale záleží hlavně na počasí. Jelikož jsme závislí na přírodním sněhu, tak průběh sezony nemůžeme ovlivnit jinak než doufat, že bílá peřina vydrží," usmála se Libuše Zemanová. Vlek na Antonce bude v provozu stejně jako vloni každý všední den od sedmnácti hodin a o víkendu od třinácti hodin. „Konec ježdění vždy udává zájem lyžujících," upřesnila Zemanová.

V pátek se vlek poprvé rozjede i v Křešíně u Lukavce. I tam si samozřejmě přejí, aby sněhové podmínky byly co nejpříznivější a nastávající sezona se povedla. „Provoz zahajujeme dnes v patnáct hodin. Pokud počasí dovolí, bude otevřeno každý všední den kromě pondělí od patnácti hodin a o víkendech od deseti hodin. Vlek každý den zastavíme v osmnáct hodin," uzavřel Vladimír Mareš z Tělovýchovné jednoty Start Lukavec, která vlek obhospodařuje.