O „lyžáky" je mezi dětmi zájem, i když nebývá pravidlem, že celý zájezd naplní sedmáci. Kurz se proto většinou doplní žáky z vyšších ročníků.

Školy se také snaží zájezdy pořídit co možná  nejlevněji, aby příliš nezatížily peněženku rodičů, a mnohdy také nabízejí výhodné zapůjčení potřebného lyžařského vybavení.

Lyžařský kurz v Rokytnici nad Jizerou v Krkonoších právě tento týden tráví děti ze Základní školy Za Branou v Pacově. Pobyt jednoho žáka vyšel na zhruba pět tisíc korun.

„V ceně je doprava, ubytování, jídlo a pernamentka na vleky. Lyžařské vybavení naše škola nepůjčuje, ale za to dětem doporučujeme, kde si mohou lyže půjčit a dotyčná firma jim pak dá na vypůjčení slevu," přiblížila zástupkyně ředitele pacovské základní školy Jana Smrčková.

Od úterka sněží

Ta dodala, že letos se lyžařského kurzu v Krkonoších účastní 35 dětí. „Jsou to děti ze dvou sedmých tříd. Zbytek, asi jednu třetinu jsme doplnili dětmi z osmých a devátých tříd. Někteří sedmáci totiž nejeli buď ze zdravotních, nebo z finančních důvodů," dodala Jana Smrčková s tím, že jsou ubytovaní přímo v centru Rokytnice a mají už ideální počasí. „Až do pondělka nám jenom pršelo. Od úterního rána krásně sněží," uzavřela zástupkyně.

V těchto dnech jsou na lyžařském kurzu, a to také v Krkonoších, ale tentokrát v Benecku, i žáci Základní školy Hradská v Humpolci. Podle ředitele Vlastimila Fialy je mezi žáky o kurz zájem. „Daří se nám naplnit jej dětmi z naší školy, v případě potřeby nabízíme možnost účasti i starším žákům," sdělil ředitel.

Cena zájezdu podle jeho slov závisí na více faktorech. „Za vleky zaplatí žáci různou částku podle jejich pokročilosti, mimoto záleží i na počasí – někdy nám nedovolí vyrazit na lyže každý den. Něco stojí i vybavení, pokud si jej děti musí půjčit nebo koupit. Přímo ve škole možnost zapůjčení nemají, ale půjčovny v Humpolci jsou," řekl Vlastimil Fiala s tím, že cena za ubytování, stravování a dopravu se pohybuje do čtyř tisíc korun.

Velký zájem o lyžařský zájezd letos projevili sedmáci ze Základní školy Otokara Březiny v Počátkách. Ze dvou tříd tam na hory od prvního do osmého března vyrazí celkem 38 dětí.

„To znamená, že se kurzu zúčastní na osmdesát procent žáků sedmých tříd, což je dobré číslo. Vloni jsme zájezd museli doplnit dětmi z osmých tříd, letos to díky návalu sedmáků nebude potřeba," pochvaloval si ředitel počátecké základní školy Jaroslav Blažíček.

Stejně jako pacovští i počátečtí školáci vyrazí do Rokytnice nad Jizerou. „Jezdíme na stejné místo už řadu let, což nám umožňuje vyjednat pro děti i rozumnou cenu za ubytování a stravu," pokračoval Blažíček, že na žáka v jejich „stálém" penzionu za celotýdenní pobyt a plnou penzi zaplatí 2 800 korun.

Na dopravu přispěje město

Rodiče počáteckých školáků za lyžařský kurz v Krkonoších díky vstřícnosti radních a Sdružení rodičů a přátel školy ušetří i za dopravu a permanentku na vlek.

„Město nám z rozpočtu přispěje čtyři sta korun na žáka na dopravu a Sdružení rodičů a přátel školy, které u nás funguje, ještě přidá dvě stě korun na osobu na jízdné na vlek, takže rodiče ve finále na ceně zájezdu ještě ušetří šest set korun," přiblížil Jaroslav Blažíček.

Škola mladým lyžařům nabízí i zapůjčení vybavení. „Děti si u nás mohou vypůjčit všechno potřebné od lyží, přes boty až po přilbu, a to za pouhou pětistovku," nastínil Blažíček s tím, že tuto možnost využívají především žáci, kteří s lyžováním ještě nemají žádné zkušenosti a rodičům by se nevyplatilo drahé vybavení kupovat.