Situace je kritická, v pěti krajských nemocnicích je aktuálně 372 zaměstnanců nakažených koronavirem. „Musíme nařizovat práci, domlouvat se s mediky a se zdravotními sestrami na dohodách o pracovní činnosti,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný. „Zdravotníci říkají, a řeknu to naplno, padáme na hubu,“ prohlásil.

Nemocnice jsou aktuálně na čtyřiadevadesáti procentech obsazenosti standardních lůžek. Nemohou se ale přitom věnovat jen pacientům pozitivním na Covid-19. „Musíme dělat také akutní výkony. Nemůžeme zavřít celou nemocnici a udělat tam jenom covidová lůžka,“ prohlásil Novotný. Infarkty, cévní mozkové příhody, nebo následky po nehodách musí v nemocnicích řešit i nyní.

Nemocnicím se snaží ulehčit domovy pro seniory, které si snaží neposílat tam pacienty pozitivní na koronavirus, kteří mají lehčí průběh nemoci.

Novotný se věnoval také odběrům, těch se v kraji zvládá patnáct set denně plus dalších několik set je interních ve zdravotních a sociálních zařízeních. Výsledky některých z nich pak hejtmanství získává z Brna, Ostravy nebo z Prahy. „Pracoval i Státní veterinární ústav, ale ten je teď v karanténě,“ dodal Novotný s tím, že by tato instituce mohla opět začít fungovat od čtvrtka.