Samotného vypouštění se s nadšením ujal šestiletý Vítek. „Bylo to dobré, vůbec jsem se nebál,“ svěřil se a dodal, že teď už volně žijícího opeřence bude do parku pravidelně chodit kontrolovat.

Jak řekl ředitel Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát, identifikuje ho kroužek na noze. „Končí padesát devítkou,“ upřesnil.

Káně nyní kromě aklimatizace čeká i hledání samičky. „V současné době je po hnízdění, takže se bude toulat krajinou a hledat si vhodný biotop, kde se mu bude líbit a kde bude mít dostatek potravy. V ideálním případě si najde i partnerku a v příštím roce zahnízdí,“ nastínil Karafiát další osud ptáka.

Do péče pavlovských záchranářů se dostal loni v listopadu poté, když ho v Leštině u Světlé srazil vlak. „Měl poraněnou nohu, která ho bolela a nedokázal ani stát,“ zavzpomínal Karafiát.

Postupně se uzdravoval a rehabilitoval. „Teď už má nohu plně funkční, dokáže si ulovit potravu a v přírodě se obejde bez naší pomoci,“ ujistil Karafiát.

Ačkoliv se káně našlo v Leštině, Pacov si pro vypouštění nevybrali náhodou. „Bývalý pan starosta Vlček, současný náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí, si u nás před časem adoptoval káně Jarouška, které u nás už zůstane. Požádal nás však, že by se někdy rád zúčastnil vypouštění jiného káněte. Tak jsme si řekli, že to uděláme právě tady,“ prozradil ředitel.

Opeřenec s devětapadesátkou na kroužku ale jméno nedostal. „To je u nás běžná praxe. Zvířata, která vypouštíme zpět do přírody, jména nedostávají, abychom k nim nepřilnuli,“ doplnil Karafiát.