Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lokality na sázení alejí v Pelhřimově budou vzácností

Pelhřimov – O výsadbu stromů pro své nově narozené potomky mají rodiče v Pelhřimově každoročně obrovský zájem. Na konci října se do sázení nových stromů pustí již šestnáctým rokem. Do budoucna by ale výsadba v okolí města mohla být pro organizátory oříšek.

20.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Iva Janoušková

O zcela nové stromy se krajina v okolí Pelhřimova rozroste 19. října. Do současné chvíle se jich v rámci každoroční akce vysázelo bezmála osm set. „Je to zhruba 750 stromů do letošního roku,“ upřesnil vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Pelhřimově Josef Slavětínský.

V budoucnu by ale mohl podle jeho slov nastat problém. „V dnešní době není jakékoliv sázení žádná sranda. Vybrat vhodné lokality a dohodnout, za jakých podmínek se může sázet, trvá mnohdy i rok,“ zdůraznil.

„Najít místo na výsadbu pěti stromů by nebyl problém, ale padesát, šedesát stromů je už dost,“ prozradil Slavětínský s tím, že zatím nějaké lokality v záloze mají.

Do budoucna ale možná budou muset hledat někde ve vzdálenějším okolí města. Pravidelně se totiž během akce vysází kolem padesáti nových dřevin. „Někdy 45, někdy 55. Předpokládáme, že letos se vysází stejný počet, ne-li více,“ zhodnotil Slavětínský. Podle zkušeností se navíc většina rodičů hlásí na poslední chvíli.

Výběr konečných lokalit vhodných k sázení je dlouhodobý úkol. „Stane se, že vyberete nějakou lokalitu a pak zjistíte, že výsadba tam prostě z nějakého důvodu nejde,“ popsal Slavětínský.

Termín i čas letošního sázení je pevně stanovený. Místo ale zatím zůstává tajné. „Rodiče se přesnou lokalitu dozvědí v pozvánkách,“ objasnil Slavětínský.

Vybraná lokalita nejvíce ovlivňuje druhy stromů, které rodiče nakonec sází. Nejčastěji se v rámci celé akce vysazují stromy, které patří do volné krajiny. „Letos máme představu, že se tam objeví i některé ovocné stromy,“ naznačil Slavětinský.

Rodiče jsou výsadbou nadšeni a chodí se s dětmi dívat, jak jejich vlastnoručně vysázené stromy rostou. „V loňském roce se sázelo na Dolnokubínské na sídlišti a předtím se sázela Dubovická třešňová alej. Nádherně teď začíná být vidět vysázená alej od hřbitova směrem k Putimovu,“ vyjmenoval Josef Slavětínský některá místa, na kterých nové stromy rostou.

„Vlastně všude, kam se člověk podívá, jsou pěkné aleje,“ zhodnotil.

Zájemci z Pelhřimova a jeho přilehlých částí, pro které je akce určena, se mohou přihlásit do 2. října. Náklady na výsadbu i zakoupení stromů hradí město Pelhřimov. Podmínkou pro rodiče k zapojení se do letošního ročníku sázení je, aby se jejich dítě narodilo v termínu od 1. října roku 2016 do 30. září letošního roku.

Autor: Monika Pelíšková

20.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Ilustrační foto.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení