Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lístek do urny půjdou vhodit také hendikepovaní voliči

 Pelhřimovsko – K volbám do krajského zastupitelstva se v pátek a v sobotu vydají i hendikepovaní. Ať už vozíčkáři nebo zrakově postižení – komise by všem měla být nápomocná.

12.10.2012
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační foto.Foto: Archiv

Jak řekl tajemník pelhřimovského městského úřadu Jan Machyán, komisaři byli poučeni, jak by měli osobám s hendikepem vyjít vstříc.

„Samozřejmě není v našich silách, abychom zajistili do všech volebních místností bezbariérový přístup, ale pokud by měl někdo na invalidním vozíku problém se tam dostat, má komise k dispozici přenosnou urnu, kterou může přinést voliči i před volební místnost," popsal Machyán.

Přenosná urna se ale může „podívat" i dál. Pokud by někdo z postižených nemohl přijít odvolit na dané místo, může k němu komisař z daného okrsku přijet až domů. Tuto možnost podle tajemníka při volbách v Pelhřimově využije vždy zhruba desítka lidí.

„Požádat si o návštěvu komise s urnou v místě bydliště mohou zájemci i přímo v den voleb. Na webových stránkách města jsou uvedeny kontakty, na kterých je možné si tuto službu domluvit," pokračoval Jan Machyán.

Komise může navštívit nejen vozíčkáře, ale třeba i nevidomé a špatně vidící voliče. Spousta z nich se ale vydá přímo do volebních místností. I tam by se jim měli komisaři věnovat a nabídnout jim pomocnou ruku.

„Komisař může zrakově postiženému přečíst jednotlivé kandidátky, ale na požádání není oprávněn mu vybrat konkrétní stranu a zakroužkovat kandidáty. S tím mu může pomoci pouze jeho doprovod nebo jakýkoliv jiný volič," upozornil Machyán.

K volbám půjde i předsedkyně pelhřimovské sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Karla Strejčková, která má sama potíže se zrakem. Volit chodí s již připraveným lístkem z domova. Pokud někdy potřebovala pomoc, třeba s doprovodem k plentě, musela o ni požádat.

„Nikdo mi sám od sebe pomoc nenabídl, musela jsem si o ni říct, ale lidé, kteří dobře vidí, si to často hned neuvědomí," sdělila Karla Strejčková.

Podle ní jsou lístky k letošním krajským volbám špatně natištěny. „Písmo je malé a pro osoby, kteří mají potíže se zrakem, je hůře čitelné, takže je pro nás obtížnější si je důkladně prostudovat," uzavřela Strejčková.

Autor: Nela Kyselová

12.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení