Alzheimer centrum Třebíč patří mezi nejmodernější zařízení v kraji. „Otevřeli jsme nedávno. První klienty jsme přijali v roce 2019. Kapacita je 120 míst, čekací doby u nás prakticky nejsou,“ sdělila vedoucí sociální pracovnice Soňa Dvořáková. Centrum nabízí odbornou sociální, zdravotní a ošetřovatelskou péči 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Alzheimer centrum Jihlava má kapacitu 95 míst. Během koronaviru se změnila situace, žádosti prořídly, někteří žadatelé zemřeli. V současné době může domov přijmou klienta, když péči nutně potřebuje, i během dvou dnů.

Zato až třicet žádostí o umístnění lidí s Alzheimerem dostává každý měsíc Domov pro seniory Havlíčkův Brod. Na přijetí si žadatelé počkají minimálně rok. „Pro klienty s demencí a Alzheimerem máme stovku míst. Z toho jedno zařízení je v Břevnici, další místa jsou v Domově na Husově ulici,“ upřesnila ředitelka Hana Hlaváčková. Počet žádostí přesahuje možnosti. Podle Hlaváčkové seznam žadatelů trochu prořídl v době koronaviru. „Někteří žadatelé zemřeli, ale teď opět počet žádostí stoupá,“ dodala. K tomu se u demencí snižuje věková hranice. „Alzheimer se objevuje dokonce u lidí kolem padesátky a nemoc postupuje rychle,“ poznamenala.

Další zařízení pro lidi s Alzheimerem je ve Ždírci na Jihlavsku. I tady se na umístění čeká a zájem roste. „Nové žádosti chodí každý den. Máme na pořadníku 120 jmen,“ konstatovala ředitelka Martina Matějková. Domov se zvláštním režimem má kapacitu 83 míst. Na volné lůžko zájemci čekají dlouhé měsíce. „Nemáme dost míst, abychom mohli vyhovět všem. Čekáme, až se dostaví nový domov v Jihlavě. Tam je plánováno 76 lůžek pro lidi s Alzheimerem. Domov se otevře ale až v roce 2023,“ dodala Matějková.

Lidé, kteří pečují o příbuzné s touto nemocí doma, se mohou alespoň obrátit o radu a pomoc na Alzheimer poradnu při domově ve Ždírci. Pobočky má ve všech velkých městech kraje. „Radíme, jak se o nemocného starat,“ informovala vedoucí poradny Marcela Rýparová. Poradna se snaží pomoci rodinám, aby zvládly péči v domácím prostředí. Když je situace nezvladatelná, nastupuje pobytová služba. Poradna nabízí i testy paměti, které mohou počáteční stadium nemoci odhalit.

Že počty lidí s Alzheimerem rostou, potvrzují nejen odborníci z oboru medicíny, ale i čísla zdravotních pojišťoven. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny se na Vysočině v loňském roce léčilo s Alzheimerovou chorobou přes tři tisíce pacientů. V přepočtu na sto tisíc obyvatel je Vysočina mezi kraji na šestém místě v Česku. „Odhadujeme, že celkem v České republice trpí Alzheimerovou nemocí odborně diagnostikovanou více než 152 tisíce lidí, o dalších se neví. Do poloviny století se počet téměř zdvojnásobí,“ uvedla za správní radu České alzheimerovské společnosti docentka Iva Holmerová. Alzheimer postihuje podle Holmerové častěji ženy než muže. Nemoc nelze vyléčit, jen zpomalit. Společnost vznikla v roce 1996 a jejím cílem je pomoc a podpora lidem s demencí.

Alzheimerova choroba

- Alzheimer narušuje mozek, působí změny myšlení, paměti a úsudku. Má plíživý začátek.

- Nejprve se projeví zhoršením krátkodobé paměti. Rychlost a průběh nemoci je individuální.

- Horečnatá onemocnění, úrazy, narkóza či změna prostředí mohou stav nemocného zhoršit. Lidé v rozvinuté fázi demence vyžadují neustálý dohled.

- Nemoc je výrazně zkracuje lidský život, je tedy onemocněním smrtelným.

- Jednu z nejčastějších příčin demence poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907.