Nejaktuálnější krátkodobá předpověď pro vývoj zaměstnanosti na Vysočině podle krajské pobočky Úřadu práce ČR v Jihlavě očekává zájem firem o pracovníky především ve stavebnictví, strojírenství a turismu (konkrétně v pohostinství na pozice kuchař a číšník). Zahájení sezonních prací si tradičně vyžádá posily v zemědělství a lesnictví.

Volné pozice

Vliv na klesající nezaměstnanost na Pelhřimovsku má také rostoucí počet volných pracovních míst. Letos v únoru jich bylo 187, v březnu už 241.

Největší nábor zaměstnanců na Pelhřimovsku plánuje pelhřimovský Agrostroj, podle jeho personálního ředitele Zdeňka Pavlovského půjde během roku a půl až dvou let o 400 lidí. Největší strojírenské hale v Česku o ploše 60 tisíc metrů čtverečních, která roste vzadu za podnikem, budou dominovat svařovací roboti.

Největší poptávka tedy logicky bude po operátorech svařování, ale ke slovu přijdou i obráběči, jiní technici, pracovníci logistiky a další profese.

Takové množství ani okres nepokryje, a proto se firma rozhodla lákat nové zaměstnance i na podnikové byty a domy. „Už teď evidujeme 72 žádostí na bytovou výstavbu nebo rodinné domy, do dvou let má ve spolupráci s městem vzniknout kolem sto bytů – ať už v bytových, řadových nebo rodinných domech," říká ředitel Pavlovský. Město firmě poskytne lokalitu na výstavbu – má jít o prostory na Polním Dvoře.

„Dodavatelem" nových pracovníků pro Agrostroj je hlavně místní střední průmyslová škola a střední odborné učiliště, ale to nestačí, a proto firma spolupracuje i s podobně zaměřenými středními školami, mimo jiné v Dačicích, Třeboni nebo Praze, ale také s VUT Brno a ČVUT Praha. V Agrostroji a dceřiných Humpoleckých strojírnách pracuje 2 tisíce lidí s průměrným věkem 37 let.

Firma Valeo v Humpolci se podle informací od tamního personálního ředitele Milana Tichaje rovněž rozrostla. „Za poslední rok jsme přijali přes 200 nových zaměstnanců, z nichž je část kmenových a část agenturních," uvedl Tichaj.

Na nárůst nových pracovních míst ve výrobě i v administrativě má podle Milana Tichaje vliv příliv nových zakázek  pro jejich firmu.

Dalším rozrůstajícím se průmyslovým územím je takzvané Rimowa City v Pelhřimově, kde pracuje 450 lidí v Rimowě vyrábějící kufry a 180 v Liwě produkující koženou galanterii. S oběma firmami kooperuje dalších 300 lidí.

„Během dvou týdnů bude rozhodnuto, zdali Rimowa zaměstná dalších 40 lidí, nebo je přesune z jiných výrob v rámci areálu na novou práci," uvedl generální manažer Rimowy Vladimír Kozler. Z hlediska profesí půjde hlavně o montážní práce, z části bude zájem i o středoškoláky. Letos Rimowa chce dokončit přístavbu areálu o rozloze 3700 metrů čtverečních za asi 200 milionů korun.

Co se týče mírné zimy a jejího vlivu na sezonní práce, uvedl krajský mluvčí Úřadu práce Miloš Zauf, že zaměstnavatelé logicky před zimou nemohli počasí předvídat, a tudíž se propouštění nevyhnuli. „Co je ale podstatné, je to, že jaro začalo s předstihem, a tak se sezonní práce nastartovaly dříve," vysvětlil Zauf.

Jeho slova potvrdil ředitel divize Pacov firmy Status stavební Václav Pelikán. „Na zimu jsme zaměstnance propouštěli, ale už na začátku dubna jsme je přibírali. Většinou to bývá spíše až koncem dubna," řekl Václav Pelikán.

V Batelově na Jihlavsku naopak přijde do konce prvního pololetí o práci osmnáct lidí, kteří pracovali ve zdejším provozu firmy Škrobárny Pelhřimov. Osmnáct zaměstnanců dostane výpověď v dubnu a skončí pracovní poměr k 30. červnu. Batelovské Škrobárny patřily k největším tamním zaměstnavatelům.

Jan Mazanec, Aneta Slavíková

Statistiky

Uchazeči o zaměstnání/ nezaměstnanost (Pelhřimovsko):

prosinec 2013: 2778/ 5,6%

leden 2014: 3024/ 6,1%

únor 2014: 2980/ 6,1%

březen 2014: 2820/5,8%

Podíl nezaměstnaných v Kraji Vysočina (k březnu 2014): 8%

Podíl nezaměstnaných v ČR (k březnu 2014): 8,3%