Právě volné pobíhání psů po veřejných místech se v některých městech a obcích na Pelhřimovsku stává čím dál větším kamenem úrazu. Někde dokonce evidují případy většího pobíhání domácí drůbeže.

Starostové proto často přistupují k novým obecně závazným vyhláškám, které dávají majitelům zvířat jasné mantinely.

I bez nich podle veterinárního zákona hrozí každému, kdo se dopustí přestupku tím, že nechá volně pobíhat své zvíře na veřejném prostranství (týká se to psů i jiných domácích či hospodářských zvířat) pokuta až do výše padesáti tisíc korun. „Města k vyhláškám přistupují kvůli častým problémům s pobíhajícími psy. Vyhláška však nesmí být v rozporu se zákonem," řekl Jaroslav Hraníček z pelhřimovského městského úřadu.

Majitele dohledají

Volné pobíhání psů bez dozoru zakazuje vyhláška například v Pacově. „S pobíháním psů čas od času problém je. Jsme na venkově. V první řadě se snažíme dohledat majitele, není-li dohledán, máme kotec, kde je pes umístěn na několik dnů. A když se majitel nenajde, umísťujeme psa do veřejných retenčních zařízení," informoval pacovský starosta Lukáš Vlček.

K takzvané „psí vyhlášce" nedávno přistoupili i v Lukavci. Ustanovení jasně říká, že na veřejných prostranstvích v obci a jeho místních částech je možný pohyb psů pouze na vodítku, pod kontrolou fyzické osoby.

„K vyhlášce jsme přistoupili z důvodu častého volného pobíhání psů. Majitelé nereagovali na ústní ani písemné upozornění vedoucí k nápravě. Psi občany obtěžovali zejména v zámeckém parku a  v centru. U některých vyvolávali strach z případného napadení. Setkali jsme se také s řadou upozornění a stížností," nechal se slyšet starosta městyse František Pinkas.

Podle něj rozhodně není cílem vyhlášky postihovat majitele za ojedinělý útěk psa.

„Musím říci, že se situace radikálně zlepšila," dodal lukavecký starosta.

Volné pobíhání psů mají zakázané i v Rynárci. A to i přesto, že jsou podle starosty Pavla Kopeckého majitelé čtyřnohých psíků vesměs ukáznění a svého psa mají uvázaného na vodítku. „Během dvou let jsme museli asi dvakrát zavolat odchytovou stanici z Polné, aby si přijeli pro pobíhající psy. Pro nás je to nemilé v tom, že jeden odchyt stojí městskou kasu pět tisíc korun. Těch deset tisíc bychom mohli použít na potřebnější věci," přiblížil Pavel Kopecký.

Čas od času utečou psi i v Hořepníku. „Není to však žádná tragédie, kdy by nám tu denně pobíhali zuřiví psi. Sem tam se stane, že někomu pes uteče, ale to se řeší v rámci sousedských vztahů," prohlásil starosta Hořepníku Vladimír Kotýnek.

Místní zvířata 
si troufl odchytit

Starosta řekl, že pokud mu lidé zavolají, že někde běhá pes, tak sedne do auta a pokouší se ho odchytit. „Vždycky se jednalo o místní psy, tak jsem si je troufl odchytit. Odchytovou firmu jsme si nikdy nemuseli volat. Uvažujeme ale o zřízení kotce na dobu, než si pro něj přijde jeho majitel," prozradil starosta.

I přesto, že zastupitelé ve Veselé na Počátecku také čas od času řeší volné pobíhání psů, k nové vyhlášce zatím nepřistoupili. „Pobíhání psů jsme řešili dvakrát. Sice se nikomu nic nestalo, ale uznali jsme, že hlavně větší psi mohou někoho vylekat nebo vniknout do domů. Proto jsme na žádost některých občanů zveřejnili výstrahu, která upozorňuje na zákaz pobíhání psů," uvedla starostka Veselé Jana Mazancová.

Obec tak celou věc po poradě s počáteckým městským úřadem, který má také s tímto problémem své zkušenosti, neřešila vyhláškou, ale upozorněním občanů ve zpravodaji a na vývěsce.

Alexandra Knapová, Jan Mazanec