Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem po návratu z vězení pomůže Al Paso

Pelhřimov – Pelhřimovská charita od loňska nabízí novou službu Al Paso, která je určena osobám vracejícím se z výkonu trestu. Hlavní tváří tohoto projektu v Pelhřimově je Martina Kábelová.

23.8.2013
SDÍLEJ:

Martina KábelováFoto: Archiv

V čem spočívá projekt Al Paso Vysočina?

Od ledna letošního roku jsme sociální službou, kterou provozuje Diecézní charita Brno v pěti pobočkách na Vysočině – kromě Pelhřimova nás klienti najdou ve Žďáru nad Sázavou, Jihlavě, Havlíčkově Brodě a Třebíči. Smyslem projektu je pomoci lidem, kteří se vracejí z výkonu trestu odnětí svobody, aby se dokázali zařadit zpět do společnosti. Tito lidé mohou mít potíže v mnoha oblastech života, jako jsou vztahy, bydlení, práce, finanční situace, zdraví a jiné. S každým pracujeme individuálně podle toho, jaká je jeho osobnost, jeho momentální životní situace. Klient sám si stanovuje své cíle, my ho na jím zvolené cestě doprovázíme. Pracovníci Al Pasa Vysočina opakovaně pořádají besedy ve věznicích a zároveň nabízejí uvězněným osobám možnost využít tuto službu. V době před propuštěním udržujeme s našimi klienty písemný kontakt. Již v této době je dobré, pokud se uvězněný člověk připravuje na výstup – zvažuje, kde bude žít, čím se bude živit, zda na něj venku někdo čeká. Po propuštění nabízíme osobní kontakt. Poskytujeme poradenství v sídle Oblastní charity Pelhřimov, také můžeme klienta doprovodit na úřední jednání a podobně. Za důležitý považuji i kontakt s rodinnými příslušníky propuštěného člověka, kteří se na nás rovněž mohou obrátit. Také oni se ocitají v nelehké situaci, když je jejich blízký odsouzen k výkonu trestu odnětí svobody či když se po nějaké době vrací zpět. Veškeré naše služby jsou poskytovány bezplatně.

Je o něj velký zájem?

Kraj Vysočina patří v rámci republiky k oblastem s nízkou mírou kriminality, relativně nízký je tedy i počet osob, které jsou ve výkonu trestu nebo se z něj vracejí. Odhaduji, že z lidí, s nimiž se setkáme ve věznici a jsou z našeho regionu, má zájem o dopisování každý druhý. Těch, kteří nás navštíví i po propuštění, je méně. Svou roli může hrát to, že po propuštění má jedinec méně času než ve vězení, a také to, že ne každému vydrží dobré úmysly, které ve výkonu trestu měl. A samozřejmě, někdo si své záležitosti raději vyřeší sám, ať už více či méně úspěšně. Někdy se na nás obrátí i rodinní příslušníci, kteří například žádají o zprostředkování kontaktu s odsouzeným, se kterým se jim nedaří komunikovat. Nebo se propuštěný právě navrátil do rodiny a je potřeba domluvit se na pravidlech dalšího soužití a pokusit se napravit narušené vzájemné vztahy. Pro podobné situace nabízíme i pomoc psycholožky, která je členkou našeho týmu.

Říkáte, že projekt vznikl v lednu. Zaznamenali jste hned zpočátku velké množství klientů díky amnestii?

Sociální služba Al Paso Vysočina je sice provozována od ledna letošího roku, nicméně navazuje na podpůrný sociální projekt Al Paso, který v Pelhřimově odstartoval již v červnu 2012. Stávající klienti tedy přešli do nové sociální služby, kontakt s nimi nebyl přerušen. V souvislosti s amnestií jsme nezaznamenali nárůst počtu klientů. Ti, se kterými jsme byli v kontaktu ve výkonu trestu, nás třeba navštívili po amnestii osobně. Ovšem kdo s námi nebyl v kontaktu již před amnestií, nepřišel ani pak. Několik čerstvě propuštěných osob přišlo do šatníku Oblastní charity Pelhřimov, kde obdržely potřebné ošacení.

Co si myslíte, že je pro lidi po návratu z vězení nejtěžší?

To se neodvážím paušalizovat, pro každého to může být něco jiného. Záleží na situaci toho člověka i na jeho povaze, na tom, co je pro něj osobně důležité. Někoho více tíží existenční starosti, například nemožnost sehnat si zaměstnání, zadluženost, potíže s hledáním rozumného bydlení. Pro jiného zase může tím nejtěžším být osamělost – narušené či žádné vztahy. Specifickým problémem je vyrovnávání se se svobodou. Jedinec, kterému léta organizoval jeho život někdo jiný, ztrácí schopnost nakládat samostatně se svým časem a se svými možnostmi. Ve vězení tuto schopnost k ničemu nepotřeboval, takže zakrněla.

Pomáháte těmto klientům i s hledáním práce?

Ano, v tomto směru poskytujeme klientům poradenství. Žijeme ale v době, kdy i lidé s čistým trestním rejstříkem těžko hledají práci. Propuštění jsou na tom hůře. Záleží samozřejmě také na jejich kvalifikaci, kterou si mohou i zvýšit např. prostřednictvím rekvalifikačních kurzů. Možnosti zaměstnání zůstávají ale i přesto velmi omezené. Z hlediska zaměstnavatele jde o racionální postup, pokud dá přednost zaměstnanci s čistým trestním rejstříkem. Na propuštěného má však dlouhodobá nezaměstnanost nepříznivý vliv (což platí o všech lidech, nejen o propuštěných). Ztrácí se struktura času, jedinec snadněji propadá závislostem všeho druhu, mizí sebeúcta, sebevědomí. Také mizí pracovní návyky – sebekázeň, která člověku práci uvyklému umožní, aby si na každý všední den nařídil budík, ráno vstal a dostavil se do práce včas.

Pro propuštěné, kteří pracovní uplatnění hledají stěží, může být významnou pomocí, získají-li uplatnění prostřednictvím veřejně prospěšných prací. A například v Havlíčkově Brodě je Al Paso provozováno v prostorách sociální firmy Semitam, která zároveň vytváří pracovní místa pro propuštěné osoby i pro další skupiny osob znevýhodněných na trhu práce.

Jak dlouho po odchodu z vězení s lidmi spolupracujete? Je to individuální?

Předpokládaná délka spolupráce je přibližně šest měsíců. Záleží ale na každém jedinci, v čem potřebuje podpořit a kdy se rozhodne spolupráci ukončit. Někdy to bývá dříve - například pokud klient změní bydliště nebo již nenalezneme žádnou oblast, na které bychom společně měli a chtěli pracovat. Stejně tak je možné spolupráci prodloužit, pokud to klient s pracovníkem vyhodnotí jako účelné. Takže – ano, je to velmi individuální.

Vy, jako žena, která s těmito lidmi pracuje, dokážete se vžít do jejich problémů a pochopit jak se cítí či co je trápí?

S lidmi pracuji již mnoho let a snažím se být k nim otevřená, porozumět jim. Přesto si myslím, že vžít se do druhého člověka lze vždy jen do určité míry. To platí všeobecně, ale u lidí, kteří se vracejí z výkonu trestu, dvojnásob. Zkušenost trestu odnětí svobody je asi nepřenosná, pro člověka, který to nezažil, stěží představitelná. Uvádí se, že 3 roky strávené ve výkonu trestu nevratně mění psychiku člověka. Pobyt ve vězení znamená téměř naprostou ztrátu soukromí a významné omezení možnosti vlastního rozhodování. U dlouhodobějších výkonů trestu se navíc jedinec vrací do světa, který se zásadně proměnil technologicky. Jedinečnou zkušeností je pro uvězněné osoby také páchání trestné činnosti i to, co mu předcházelo – můžeme si zkusit představit, jaké životní okolnosti člověka formují tak, že se stane delikventem (tím nechci říci, že by dospělý člověk nebyl zodpovědný za své jednání). Pro všechny tyto rozdíly je těžké vžít se do myšlení a cítění našich klientů. O to pečlivěji je třeba naslouchat, co nám klient sděluje a pracovat s každým člověkem individuálně podle jeho vlastních potřeb a možností.

Setkala jste se s tím, že klient, kterému jste pomáhali, skončil opětovně ve vězení?

Ne, s tím jsem se nesetkala – a ani bych se to nedozvěděla, leda by mi to klient sám oznámil. Setkala jsem se ale s tím, že klient s nařízenou léčbou závislosti na drogách opakovaně relapsoval, to znamená, že znovu drogy užíval. Mohu se jen domýšlet, jaký směr nabral jeho život, když k nám náhle přestal docházet. Osobně jsem to moc nadějně neviděla, ale třeba se mýlím a daří se mu dobře.

Neměla jste z tohoto projektu zprvu strach? Přeci jen se setkáváte s lidmi, kteří spáchali nějaký trestný čin.

Máte pravdu, člověk trochu obavy má. Na jedné straně je třeba přistupovat ke klientům bez předsudků a věřit, že každý člověk se může napravit. Na druhé straně je dobré se preventivně chránit, pokud je to možné, a to nejen před trestnou činností našich klientů. Pracovníci musejí být schopni rozpoznat pokusy o manipulaci své osoby, zneužívání služby, pokusy o navázání vztahů, které do pomáhajícího procesu nepatří. Klient může takto působit zcela bezděčně, aniž by si to sám uvědomoval. Takže i toto je příležitost k práci s ním – reflektovat jeho chování, pojmenovat je, dovést na vědomou úroveň. A snažit se nabídnout jiné, přijatelnější vzorce chování. O možných opatřeních, která by zvýšila naši bezpečnost vůči případné trestné činnosti klientů, jsme v týmu často hovořili. Původně jsme poskytovali službu bez uvedení svých jmen, od toho jsme ale upustili. Nebylo reálné naši anonymitu udržet ve chvíli, kdy jsme vstupovali do jednání s úřady, soudy, rodinou. Dalším bezpečnostním opatřením, které dodržujeme, je práce ve dvojici – pracovník s klientem nejedná sám, vždy jsme dva. Samozřejmostí je při práci s jakýmkoli klientem sociální služby, nejen s osobami propuštěnými z výkonu trestu, že pracovník nesděluje své osobní údaje, chrání si své soukromí. Pomáhající vztah může být ze strany pracovníka velmi otevřený, upřímný a plný opravdového zájmu o člověka. Neměl by ale přerůst v osobní přátelství s klientem.

Michaela Blehová

Autor: Redakce

23.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Zloděj odstranil dva visací zámky a nakonec křovinořez

Pelhřimov – Opuštěné zahrádkářské kolonie začínají lákat zloděje. Potvrzuje to případ z Pelhřimova, kde dosud nezjištěný pachatel v období mezi 5. a 19. říjnem odcizil z kůlny v zahradní kolonii křovinořez.

Zdravý životní styl byl týden mezinárodním tématem

Pelhřimov – Pelhřimovská organizace Hodina H se letos zapojila do mezinárodního projektu Happy Healthy Path čili Šťastná zdravá cesta. Skupinka šesti mladých lidí z Kraje Vysočina ve věku od 13 do 18 let se díky tomu spolu se svými vrstevníky ze Španělska, Lotyšska, Itálie a Slovenska věnovala zdravému životnímu stylu.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Pelhřimov - Během čtvrtečního odpoledne bylo na okraji Pelhřimova velmi živo. V lokalitě za vodojemem, konkrétně naproti rybníku Stráž, se totiž uskutečnil již šestnáctý ročník sázení stromků pro nové občánky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení