„Očekáváme postupný návrat klientů. Už teď prodáváme třikrát více zájezdů než ve stejném období minulého roku. Věříme, že se tento trend udrží. Lidé si objednávají hlavně zájezdy s předstihem, klidně i na letní měsíce. Z destinací vede Egypt, Kypr, Madeira nebo Kapverdské ostrovy,“ řekla mluvčí jihlavské pobočky cestovní kanceláře Blue Style Ilona Topolová.

Podobně situaci hodnotí Jitka Říhová ze žďárské pobočky Invie. „Letos očekáváme velký odbyt, když vezmeme v potaz dosavadní poptávku. Naprostá většina zákazníků míří do zahraničí. Vyhledávají Egypt, Turecko, Řecko či Bulharsko. Už loni se situace o něco zlepšila oproti prvnímu covidovému roku,“ prozradila Říhová.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy na tom bude cestovní ruch lépe než v loňském roce. „Cestovní ruch v Česku loni stejně jako v roce 2020 těžce trpěl. S tím je ale konec. Svět se ocitá v horečce zájmu o nákup letních zájezdů. U nás je hitem Turecko. Lira je slabá a silná koruna zlevňuje jídlo, suvenýry i výlety. Lidé jsou ochotní nyní za letní dovolenou utratit víc,“ informoval Kovanda a dodal, že obavy z varianty omikron slábnou a proočkovanost populace stoupá.

Cestovní kanceláře se shodují na tom, že právě opatření v Česku i v zahraničí rozhodnou, jestli bude letošní rok úspěšný. „Podmínky vstupu do zahraničí se loni neustále měnily. Kvůli tomu zákazníci neměli důvěru v bezproblémovou dovolenou za hranicemi. To se změnilo až s postupem času. Lidé už ale chtějí letět k moři. Doufáme, že letošek bude jednodušší,“ prozradila Jaroslava Hudcová ze žďárské cestovní kanceláře TRANZITtour.

Infoblok

Nejvyhledávanějšími zeměmi jsou Turecko a Egypt

Po slabších dvou letech cestovní kanceláře věří v silnější rok

Lidé si dopředu kupují zájezdy na letní měsíce

Pomáhá tomu proočkovanost a mírnější opatření